Fakty i mity dotyczące żywienia w ciąży

środa 26 lutego 2020
  • Nie ma naukowych dowodów na eliminację z diety kobiety ciężarnej popularnych alergenów m.in. truskawek, cytrusów, orzechów (fot. pixabay)
    Nie ma naukowych dowodów na eliminację z diety kobiety ciężarnej popularnych alergenów m.in. truskawek, cytrusów, orzechów (fot. pixabay)
Tuńczyk, truskawki, niepasteryzowane mleko, sery pleśniowe, orzechy – niektóre z tych produktów są zabronione w ciąży, inne – wbrew stereotypom – powinny występować w diecie ciężarnej. Jakie są mity i fakty żywienia w okresie ciąży? - podpowiada dietetyk kliniczny Ewelina Ozimek.

W czasie ciąży obowiązują takie same zasady zdrowego odżywiania, jakie stosowaliśmy w dotychczasowej diecie. Ważne jest zachowanie regularności posiłków – od 4 do 5 w ciągu dnia. Śniadanie warto zjeść do 2 godzin po przebudzeniu się, a każdy kolejny posiłek co 2-3 godziny. Kolacja powinna być zjedzona co najmniej 2 godziny przed snem.

Dieta bogata w błonnik

Podstawą odżywiania są warzywa i owoce. Drugą najważniejszą grupą produktów są węglowodany, jak pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż, grube kasze, razowe pieczywo. Jeżeli jemy produkty odzwierzęce warto wybierać te, które są chude i nie dostarczają nam zbędnego tłuszczu np. drób, chudy nabiał. Jeżeli chodzi o ryby, zależność jest odwrotna, czyli im ryba tłustsza, tym lepiej. Ważnym elementem zdrowej diety są również rośliny strączkowe oraz dobrej jakości oleje roślinne i orzechy.

Zapotrzebowanie na żelazo

W czasie ciąży wzrasta dwukrotnie zapotrzebowanie na żelazo. Jego najlepszym źródłem jest czerwone mięso: wołowina, cielęcina, wieprzowina (chude części), jajka. Z roślinnych źródeł są to: otręby pszenne, pestki dyni, mak, szpinak (i inne zielone warzywa), fasola, soczewica czerwona, suszone morele i migdały.

Produkty zabronione

Nie wolno spożywać surowych produktów, takich jak jajka, niepasteryzowane mleko i jego przetwory, mięso, ryby, sery pleśniowe. Ich spożywanie stwarza ryzyko zakażenia bakteryjnego. W diecie ciężarnej nie powinno być również takich ryb, jak: tuńczyk, okoń, węgorz, ryba maślana ze względu na dużą ilość rtęci.

Suplementy w diecie

Jeżeli planujemy ciążę powinniśmy zacząć przyjmować kwas foliowy. Suplementacja trwa do końca 2. trymestru. Na podstawie norm, kwas foliowy przyjmuje się w ilości 400 uq na dobę. Inne suplementy oraz ich dawki zaleca lekarz prowadzący.

Błędy żywieniowe

Najbardziej popularny mit dotyczy unikania alergenów. Nie ma naukowych dowodów na eliminację z diety kobiety ciężarnej: truskawek, cytrusów, orzechów i innych alergenów – tłumaczy Ewelina Ozimek. Istnieją natomiast badania, które wskazują, że ich usunięcie może zwiększać ryzyko alergii u dziecka w przyszłości. Oczywiście, jeżeli mama ma alergię na konkretny produkt należy go wykluczyć z diety. Najczęstszym popełnianym błędem jest bilansowanie posiłków. Dlatego warto skorzystać z usług dietetyka klinicznego, który ustali kaloryczność i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Można również pobrać „Poradnik żywienia kobiet w ciąży” przygotowany przez Instytut Matki i Dziecka.

Kategoria: Porady ekspertów