Szkoły zamknięte przez koronawirusa

poniedziałek 9 marca 2020
  • Zajęcia odwołano w trzech rybnickich szkołach (fot. mat. pixabay)
    Zajęcia odwołano w trzech rybnickich szkołach (fot. mat. pixabay)
W związku z podejrzeniem zagrożenia kornawirusem dzieci nie wpuszczono do trzech szkół w Rybniku. W placówkach zostanie przeprowadzona dezynfekcja, póki co zajęcia są odwołane. To właśnie z tego miasta pochodzą dwie zarażone osoby.

W poniedziałek 9 marca odwołano zajęcia w trzech szkołach w Rybniku: Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej, Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej i Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. Powodem jest zagrożenie koronawirusem. O decyzji uczniowie dowiedzieli się rano. Wielu pojawiło się przed budynkiem szkół, skąd odesłano ich do domu. Decyzja zapadła po spotkaniu sztabu kryzysowego. Jak podaje Urząd Miasta Rybnika - W tych placówkach zostanie przeprowadzona dezynfekcja. O wznowionych zajęciach szkoły będą informowały rodziców przez dzienniki elektroniczne, póki co nie wiadomo kiedy zajęcia zostaną wznowione.

Dwóch zarażonych z Rybnika

Pierwsi zarażeni pacjenci koronawirusem na Śląsku pochodzą z Rybnika. Mężczyzna wrócił tydzień temu z nart z północnych Włoch. Z kolei pacjentka jest osobą z jego otoczenia. Osoby, które podróżowały z chorym zostały objęte kwarantanną domową pod ścisłym nadzorem sanitarnym powiatowych inspektorów z: Gliwic, Rybnika, Tychów, Jaworzna, Chorzowa, Bytomia i Cieszyna.

Co z opieką nad dziećmi?

Przypadków zamykania szkół może być coraz więcej. Jak mają postępować rodzice? Nowa specustawa daje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem do lat 8, które przysługuje w momencie zamknięcia szkół, przedszkoli z powodu epidemii. Świadczenie można pobierać maksymalnie 14 dni (nie wliczą się do rocznego limitu zasiłku opiekuńczego nad dziećmi zdrowymi niemającymi więcej niż 8 lat, który wynosi 60 dni). Według nowych przepisów pracodawcy będą mogli również polecić pracownikowi pracę zdalną poza miejscem jej stałego wykonywania.

Jak postępować w przypadku koronawirusa przeczytacie na stronie Ministerstwa Zdrowia

Kategoria: Wiadomości