Porody rodzinne wstrzymane przez koronawirusa

piątek 13 marca 2020
Sytuacja z powodu koronawirusa w naszym kraju z dnia na dzień dynamicznie się zmienia. Szpitale wprowadzają zakazy odwiedzin, a niektóre wstrzymują porody rodzinne.

Wiele szpitali położniczych na terenie całego kraju z uwagi na zagrożenie koronawirusem decyduje się na wstrzymanie porodów rodzinnych. Na Śląsku zakaz wprowadziły m.in. Szpital Miejski w Zabrzu, Sosnowcu, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku. 

Ograniczenia nie we wszystkich szpitalach

Nie wszystkie szpitale zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach podczas porodu rodzącej może towarzyszyć jedna osoba. Wcześniej przechodzi wstępną kwalifikację w kierunku zakażenia koronawirusem. Osoba towarzysząca wypełnia ankietę oraz ma mierzoną temperaturę przez personel medyczny oddziału – podkreśla Wojciech Gomułka rzecznik prasowy szpitala. Osoba ta po 2 godzinach od narodzenia dziecka jest proszona o opuszczenie oddziału.

Poród bez bliskich

Samotny poród jest stresujący dla wielu mam. Fundacja Rodzić Po Ludzku stara się na bieżąco monitorować sytuację i dostarczać przyszłym mamom informacji. Na ich profilu na Fb, czytamy – Pamiętajcie, że działania profilaktyczne są w tej sytuacji najważniejsze! Nikt nie robi nic na złość, chodzi o nasze bezpieczeństwo. Nie brakuje również wsparcia i otuchy - to nie koniec świata, dasz sobie radę! Twoje ciało jest bardzo dobrze przygotowane do porodu. Nie dawaj pożywki niespokojnym myślom, odprężaj się i korzystaj z relaksacji dostępnych w internecie.

Szpital ma prawo wstrzymać porody

Sytuacja cały czas się zmienia. Ograniczeń porodów może być coraz więcej. Zakaz taki ma podstawy prawne. Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Artykuł 5) mówi, że „kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku praw, o których mowa w art. 33 ust. 1, także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu”.

Jeżeli niebawem rodzicie, szukacie informacji czy w wybranym szpitalu będzie mógł towarzyszyć Wam partner najlepiej kontaktować się z oddziałami ginekologicznymi wybranych placówek.

Kategoria: Wiadomości