Masz objawy koronawirusa? Zgłoś się do najbliższego szpitala zakaźnego

poniedziałek 16 marca 2020
  • Gdy masz objawy koronawirusa ogranicz kontakt z członkami rodziny, by ich nie zarazić (fot. pixabay)
    Gdy masz objawy koronawirusa ogranicz kontakt z członkami rodziny, by ich nie zarazić (fot. pixabay)
Objawy zakażenia koronawirusem to głównie kaszel, duszności, bóle mięśni i gorączka. Jeżeli stwierdzicie u siebie lub u członka rodziny te objawy, nie idźcie na SOR, a do jednego z 7 szpitali zakaźnych, które działają w woj. śląskim.

Szpitale zakaźne są lepiej przygotowane do diagnozowania SARS-CoV-2 (koronawirusa) i leczenie choroby COVID-19, którą ten wirus wywołuje. Dlatego w przypadku wystąpienia gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza z kaszlem czy duszności zalecane jest udanie się bezpośrednio do jednego ze szpitali zakaźnych, które powstały w naszym regionie (należy unikać komunikacji publicznej). Dokładne wskazówki uzyskacie dzwoniąc na całodobową infolinię: 800 190 590.

7 szpitali zakaźnych w woj. śląskim

Zawiercie, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14
Chorzów, Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10
Tychy, Megrez sp. z o.o., ul. Edukacji 102
Bytom, Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49
Częstochowa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 7
Racibórz, Szpital Rejonowy im. Dr Józefa Rostka, ul. Gamowska 3
Cieszyn, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4

Całodobowa infolinia w każdym mieście

W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie lub u członka rodziny zakażenie koronawirusem, możemy też skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Każda stacja ma telefon dyżurny (alarmowy) czynny 24 godziny na dobę. Numer telefonu jest dostępny na stronach powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Niektóre z nich to: Bytom tel. 605 745 817, Chorzów tel. 692 180 830, Cieszyn tel. 502 281 673, Częstochowa tel. 661 868 810, Katowice tel. 539 963 856, Racibórz tel. 604 106 359. Ogólna infolinia tel. 800 190 590.

Liczba zakażonych i perspektywa przyszłości

W Polsce mamy już 150 przypadków osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Z tego 16 w woj. śląskim:  5 w Raciborzu, 4 w Cieszynie, 3 w Zawierciu, 1 w Bytomiu, 1 w Chorzowie, 1 w Sosnowcu i najnowszy przypadek w Tychach. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, dlatego wkrótce zachorowań będzie więcej. Wśród osób, które zachorowały już 13 jest wyleczonych, 3 osoby zmarły. Były to osoby starsze i z innymi towarzyszącymi chorobami. W większości przypadków choroba przebiega łagodnie, czasem nawet bezobjawowo. Koronawirus, jak wszystkie wirusy, ma charakter sezonowy i, jak twierdzą wirusolodzy, powinien wycofać się latem. Trwają badania nad szczepionką. Będzie ona niezbędna do tego, by pozbyć się wirusa na dobre, nie tylko na lato.

Co robić, by nie zachorować?

Podstawą jest higiena. Prawidłowe 30-sekundowe mycie rąk zabija wszelkie wirusy. Dodatkowo należy zastosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, aby bez potrzeby nie wychodzić z domu. Unikać przychodni, autobusów, urzędów i innych miejsc, w których przebywa więcej osób. Zakupy, sprawy urzędowe, a nawet L4 można załatwić online lub telefonicznie. Jeśli musimy gdzieś pojechać – lepiej wybrać własny samochód niż transport publiczny.

Kategoria: Wiadomości