Spacer a koronawirus

środa 18 marca 2020
  • Podczas spacerów unikamy placów zabaw (fot. mat. pixabay)
    Podczas spacerów unikamy placów zabaw (fot. mat. pixabay)
Według zaleceń unikamy skupisk ludzkich, pozostajemy w domach. Jednak wielu rodziców zastanawia się, czy wyjście na spacer podczas pandemii koronawirusa to dobry pomysł. Zerknijcie, co można robić, a czego nie.

Ruch na świeżym powietrzu jest wręcz wskazany. Siedzenie całymi dniami w zamkniętym pomieszczeniu wcale nie jest zdrowe. Musimy jednak przestrzegać ważnych zasad.

Las, park, ogródek przy domu

Jeżeli zdecydujemy się na spacer wybierajmy miejsca, w których jest mały ruch ludzi. Jak czytamy na stronie ministerstwa- Jeśli chcecie zapewnić Waszym dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi! Jeżeli nie mamy samochodu wybieramy miejsca niedaleko domu, tak aby nie korzystać z komunikacji miejskiej. Jeżeli nie jesteście w tej dobrej sytuacji i nie posiadacie ogródka, możecie zorganizować zabawę na balkonie np. sianie rzeżuchy, zabawa z piaskiem kinetycznym.

Unikamy placów zabaw

W tym miejscu jest duże prawdopodobieństwo na spotkanie z innymi dziećmi. Dzieci lubią wszystkiego dotykać, a na powierzchni przedmiotów mogą znajdować się niebezpieczne drobnoustroje. Pamiętajmy aby podczas spacerów nie dotykać takich powierzchni, jak klamki, poręcze. Najmłodszym należy często dezynfekować dłonie i zwracać uwagę, aby niczego nie wkładali do buzi.

Odległość 1 metra

Co zrobić, gdy podczas spaceru kogoś spotkamy? Pamiętajcie o zachowaniu bezpiecznej odległości. Jeżeli spotkamy sąsiada, znajomego nie podajemy dłoni. Możemy chwilkę porozmawiać najlepiej w odległości 1 – 1,5 metra od siebie. Ważne, aby po powrocie ze spaceru dokładnie umyć ręce i twarz.

Kara do 5 tys. zł

Pamiętajcie, że jeżeli jesteście objęci kwarantanną domową zabronione są jakiekolwiek wyjścia z domu. Niedopuszczalne jest nawet wyniesienie śmieci czy spacer z psem. Zarażeni mogą pozostawiać wirusa na klamkach, przyciskach czy innego rodzaju powierzchniach. Nie przestrzeganie kwarantanny grozi karą do 5 tys. zł.

Pamiętajcie również o wietrzeniu mieszkania. Nie ma przeszkód abyśmy tego nie mogli robić.

Kategoria: Wiadomości