Koronawirus. Zmiany w zasiłku opiekuńczym

piątek 27 marca 2020
  • Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia (fot. pixabay)
    Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia (fot. pixabay)
Co zrobić kiedy wykorzystaliśmy już dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego? Trwają prace nad zmianą ustawy, która je wprowadziła. Zobaczcie, jak uzyskać dalsze świadczenie.

Marcowa specustawa dawała rodzicom dzieci (w wieku do ukończenia 8 lat) dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego. Jednak szkoły, przedszkola, żłobki pozostaną nieczynne minimum do świąt Wielkanocnych. W związku z tym trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną - od 26 marca.

Oświadczenie o przedłużenie

Do czasu wejścia w życie ustawy rodzic, który skorzystał już z dodatkowego zasiłku opiekuńczego (maksymalnie 14 dni) po 25 marca może go przedłużyć. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – informuje ZUS.

Zasiłek na ogólnych zasadach

Rodzice mogą również wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz Z-15A, dostępny na stronie ZUS oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki (w tym przypadku skoro decyzja o zamknięciu placówek miała miejsce 20 marca, to należy uznać, że jest to nieprzewidziane zamknięcie placówki). Co ważne, po wejściu w życie nowych przepisów okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, a zostanie rozliczony jako dodatkowy.

Specjalny zasiłek opiekuńczy dla kogo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. Wypłacany jest jednemu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice lub opiekunowie muszą być objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą). O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS. Z zasiłku nie mogą skorzystać osoby, których dzieci były pod opieką niani lub babci. Wzór oświadczenia i szczegółowe informacje znajdziecie na stronie ZUS.

Kategoria: Wiadomości