Dzień Świadomości Autyzmu

środa 1 kwietnia 2020
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To zaburzenie, wokół którego wciąż krąży wiele błędnych przekonań, a sama diagnoza jest często trudna i czasochłonna.

Spektrum autyzmu to odmienny sposób funkcjonowania. Autyzm nie jest chorobą, nie można więc go wyleczyć. Można natomiast rozwijać mocne strony dziecka i wyrównywać deficyty, tak aby w przyszłości ułatwić mu funkcjonowanie w społeczeństwie.

Epidemia autyzmu?

Co roku słyszymy o zwiększającej się liczbie diagnoz autyzmu. Źródeł tego zjawiska jest wiele; zmiana kryteriów diagnostycznych, większa świadomość rodziców i opiekunów, lepsza opieka medyczna czy też precyzyjne sposoby diagnozy, jak ADOS-2. Jednak dyskusja wokół autyzmu toczy się nadal. Sieć Monitorowania Autyzmu i Zaburzeń Rozwojowych szacuje, że obecnie na 68 osób przypada jedna osoba ze spektrum autyzmu. Dane nieco się różnią w zależności od kraju i przyjętych norm diagnostycznych, jednak widzimy wyraźnie, że osób z ASD pojawia się coraz więcej. Skąd bierze się autyzm? Jakie krążą mity wokół tego zaburzenia? Odwiedzając stronę luckymind.pl/autyzm/ zdobędziesz więcej informacji na temat kryteriów i objawów ASD.

*Ewa Bensz-Smagała, psycholog dziecięcy, właścicielka szkoły efektywnej nauki Lucky Mind.

 

 

Kategoria: Wiadomości