Powracają obowiązkowe szczepienia dzieci

poniedziałek 20 kwietnia 2020
  • Szczepione będą m.in. dzieci do 2. roku życia (fot. pixabay)
    Szczepione będą m.in. dzieci do 2. roku życia (fot. pixabay)
Od 18 kwietnia przywrócono obowiązkowe szczepienia, które wstrzymano z powodu pandemii koronawirusa. Szczepione będą noworodki oraz dzieci do 2. roku życia, ale nie tylko. Z uwagi na pandemię są również specjalne zalecenia.

Najważniejsze instytucje w Polsce zajmujące się zdrowiem zarekomendowały wznowienie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kto może się zaszczepić?

Obowiązkowe szczepienia obejmą oddziały noworodkowe oraz dzieci do 24. miesiąca życia. Uwzględniono również indywidualne sytuacje: dzieci z chorobami przewlekłymi, które mają szczególne wskazania zdrowotne do wykonania szczepienia, realizację innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego. Będą również wykonywane szczepienia przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW tupu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wiekowych.

Rekomendacje dla kobiet w ciąży

Przyszłe mamy mogą wykonać sczepienie przeciwko krztuścowi. Ponadto zarekomendowano szczepienia przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60. roku życia i przewlekle chorych.

Po pierwsze: wywiad telefoniczny

Kiedy zadzwonimy w celu umówienia szczepienia, w poradni zostanie przeprowadzona wstępna klasyfikacja. Usłyszymy pytanie m.in. o stanie zdrowia pozostałych domowników. Szczepienie będzie odroczone, gdy w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych, kwarantannowana czy też poddana izolacji w warunkach domowych.

Jak ma wyglądać szczepienie?

W związku z rozwojem pandemii COVID-19 rząd określił specjalne zasady, jakie mają obowiązywać podczas szczepień.

- Personel medyczny ma mieć maseczki (zakryte usta i nos), rękawiczki jednorazowe, odzież ochronną. Przestrzegać higieny rąk.

- Powierzchnie, jak np. stół do badania niemowląt, mają być dezynfekowane po każdym pacjencie.

- Szczepienia należy wykonywać w pomieszczeniu, w którym nie były przyjmowane chore osoby z objawami ostrej infekcji.

- Przy szczepieniu może być obecny tylko jeden zdrowy rodzic.

- Wizyty mają być umawiane indywidualnie, na określoną godzinę, tak aby w poczekalni przebywało, jak najmniej osób.

- W przypadku braku poczekalni i gabinetu tylko dla dzieci zdrowych, szczepienia powinny odbywać się w pierwszych godzinach po otwarciu przychodni.

Dokładny komunikat Ministerstwa Zdrowia znajdziecie tutaj. Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek, który obejmuje również dzieci od 4. roku życia.

Kategoria: Zdrowie