Plusy efektu cieplarnianego według MEN

czwartek 23 kwietnia 2020
Dzięki niemu płacimy mniej za ogrzewanie, będziemy mieć ropę spod topniejących lodowców i nowe szlaki handlowe - to tylko niektóre zasługi efektu cieplarnianego, wymienione w filmie na rządowej platformie e-podręczniki. Film już zdjęto, ale to kolejny przykład dezinformacji.

Platforma e-podręczniki od początku nauczania zdalnego cieszy się sporą popularnością. Rekomendował ją sam minister edukacji – Dariusz Piontkowski. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, iż użytkownicy zaczęli się bardziej przyglądać umieszczanym tam treścią. Uwagę przykuł film o zmianie klimatu.

Dwa negatywy, reszta pozytywy

Oglądając film można by pomyśleć, że efekt cieplarniany to mnóstwo plusów: tańsze rachunki, ropa spod lodowca, większe uprawy, opóźnienie epoki lodowcowej, czy też możliwość wytyczenia krótszych szlaków handlowych. Wymieniono również dwa negatywne skutki: topnienie lodowców, które powoduje podniesienie poziomu mórz i powodzie oraz ekstremalne zjawiska pogodowe. Tyle, albo aż tyle. Uczeń po takiej lekcji może pomyśleć, że ocieplenie klimatu jest całkiem korzystne. Tylko dlaczego naukowcy od dawna biją na alarm?

Susze, upały, brak wody

To jedne z następstw zmian klimatu na Ziemi. W filmie nie wspomina się o utracie różnorodności biologicznej, konfliktach o wodę, o wzroście częstotliwości pożarów i wielu innych negatywnych skutkach. „Film jest niestety przykładem daleko idącej dezinformacji. Pełno tam poważnych błędów” - czytamy na portalu naukaoklimacie.pl.

Sprzeczne z nauką

„Ten film jest skandalem. Za publiczne pieniądze Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało materiał, który lekceważy wyniki badań naukowych, powiela mity i opiera się na niesprawdzonych źródłach” – mówi prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej dla portalu smoglab.pl. Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wystąpili z żądaniem jego usunięcia.

Film ściągnięty ze strony

Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiesiło już film. Jednak błędy można znaleźć również w innych lekcjach o klimacie. Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie zwraca uwagę, co dowie się młodzież o zmianie klimatu - między innymi tego, że nie wiadomo, jakie są przyczyny obecnego ocieplenia klimatu – czytamy na jego profilu na Fb.

Kategoria: Wiadomości