Złota rybka w szambie, czyli dziecko w sieci

wtorek 28 kwietnia 2020
  • "Złota rybka w szambie" to encyklopedia wiedzy o niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w internecie (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    "Złota rybka w szambie" to encyklopedia wiedzy o niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w internecie (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Problem ze smartfonami i internetem to plaga naszych czasów. Wszyscy to wiemy i… nic nie robimy. Tak uważa autor „Złotej rybki w szambie”. W swojej książce o uzależnieniu od internetu wyciąga na wierzch wszystkie rodzicielskie zaniedbania i pokazuje najmroczniejsze zakątki sieci, w których może było już Twoje dziecko?

„Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu” to książka Krzysztofa Piersy, który zna internet od podszewki. Sam miał problem z uzależnieniem od gier komputerowych, teraz pracuje i tworzy w sieci, ale przede wszystkim jest terapeutą uzależnień, który ma za sobą setki spotkań i rozmów z rodzicami, nauczycielami i dziećmi.

Ja tam byłem…

Autor bez oporów przyznaje się do tego, że sam miał niemały problem. Jest szczery, szorstki. W trakcie lektury zrobi Wam się nieprzyjemnie, nawet jeśli jesteście przekonani, że nie macie sobie nic do zarzucenia w kwestii nowoczesnych technologii w Waszych rodzinach. Dzięki tej książce poznacie wszystkie patologiczna zjawiska, najbardziej znane internetowe legendy czy zwroty. Jeśli sami nie jesteście obeznani w sieciowych klimatach, to tu znajdziecie wszystko. To prawdziwa encyklopedia.

…a Ty?

Część rodziców ma na sumieniu fakt, że nie ma zielonego pojęcia, co ich pociechy robią w sieci. Nie mają świadomości, jak łatwo znaleźć strony pornograficzne, grupy dla samobójców, patostreamerów, jak łatwo zniszczyć komuś życie nie wychodząc z domu. Druga grupa to rodzice, którzy sami mają problem z internetem. Rozmawiają z dziećmi scrollując Facebooka, a przy obiedzie czekają z niecieprliwością na Instagramowe serduszka. Po lekturze tej książki nie będziecie mieli wątpliwości, do której grupy należycie.

Tak łatwo to zmienić

Mieć świadomość, że problem istnieje to połowa sukcesu. „Złota rybka w szambie” to ogromna dawka wiedzy, ale też praktycznych rad, jak ujarzmić kwestię technologii w rodzinie. Dzięki niej zdobędziecie świadomość tego, co dzieje się w sieci i narzędzia do tego, by odzyskać nad tym kontrolę.

Kategoria: Recenzje książek