Barwne opowieści, które pomogą zasnąć i... uwierzyć w siebie

poniedziałek 11 maja 2020
  • "Jesteś kimś wyjątkowym" to zbiór barwnych opowieści, zwracających uwagę na wiele wartości (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    "Jesteś kimś wyjątkowym" to zbiór barwnych opowieści, zwracających uwagę na wiele wartości (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Książka zaprowadzą nas do tropikalnego lasu, pozwala polatać na chmurce czy wyruszyć w kosmos (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Książka zaprowadzą nas do tropikalnego lasu, pozwala polatać na chmurce czy wyruszyć w kosmos (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Czytanie tych opowieści odpręża, relaksuje i podnosi na duchu (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Czytanie tych opowieści odpręża, relaksuje i podnosi na duchu (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Na pewno każdy rodzic zna ten scenariusz: jest dawno po kolacji, padamy z nóg po całym dniu i już nie możemy się doczekać, gdy przytulimy nasze umęczone, senne dzieciątko, lecz wtedy ono zaczyna szaleć i brykać w najlepsze…

Z tym problemem spotkał się każdy rodzic. Choć godzina na zegarku uświadamia nas, że maluchy już dawno powinny być w łóżkach, one wydają się wulkanami energii. Jak uspokoić dziecięce nerwy, jak je wyciszyć i ukoić? Warto zajrzeć do książki Martyny Brody „Jesteś kimś wyjątkowym”.

Zrelaksuj się

To proste stwierdzenie bywa często trudne do zrealizowania, przecież dziecko nie chce siedzieć w miejscu czy cichutko leżeć. Ty czytasz, ono robi fikołki, skacze i ciągle przerywa. Z tą książką może być jednak inaczej. Autorka zawarła w niej nie tylko fantastyczne, krótkie opowiastki, ale też sporo wskazówek, w jaki sposób je czytać i jak pomóc dziecku (i sobie) wyciszyć się po całym dniu wrażeń.

Bogactwo wyobraźni

Choć autorka namawia nas do kreatywnego tworzenia własnych relaksacyjnych historii, to dla wielu rodziców może być to trudne. Na szczęście dzieci są w tej materii wyrozumiałe, a i autorka nie pozostawia nas z pustymi rękoma. Jej opowieści pełne kolorów, smaków i miękkości zaprowadzą nas do tropikalnego lasu, pozwolą polatać na chmurce, wyruszyć w kosmos i przemienić się w leśne zwierzątko. Historie te nie tylko relaksują i odprężają, ale zwracają uwagę na wiele ważnych wartości takich jak szacunek do przyrody, wiara we własne siły i samoakceptacja. Sugestywne słownictwo i powolna narracja sprawiają, że słuchacz z przyjemnością zamyka oczy, by w wyobraźni poczuć każde zdanie.

Zaśnij już

Czytanie tych opowieści przyciszonym głosem sprawia mi wiele przyjemności.  W języku autorki wiele jest rodzicielskiej czułości i uważności, które tworzą świetną atmosferę. Same opowiadania dobrze sprawdzą się w ciągu dnia, ale każde z nich zawiera też dodatkowe senne zakończenie oznaczone  nagłówkiem „opcja do zasypiania”. Autorka ma świadomość, że zarówno rodzice, jak i dzieci są różne. Daje więc wiele wskazówek jak dostosować lekturę do potrzeb naszej rodzinny. Moim zdaniem to książka, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce.

Kategoria: Recenzje książek