Otwarcie żłobków, przedszkoli i szkół wstrzymane

środa 20 maja 2020
  • W Łodzi, na 3337 przebadanych nauczycieli i pracowników oświaty, 456 osób miało wynik dodatni lub wątpliwy
    W Łodzi, na 3337 przebadanych nauczycieli i pracowników oświaty, 456 osób miało wynik dodatni lub wątpliwy
Na Śląsku niektóre miasta wstrzymują się z otwarciem miejskich placówek oświatowych. W Rudzie Śląskiej pozostaną zamknięte do odwołania, a ich pracownicy przejdą przesiewowe testy na obecność koronawirusa.

Otwarcie miejskich żłobków, przedszkoli oraz szkół w klasach 1-3 w Rudzie Śląskiej zostało odroczone.  - Jesteśmy przygotowani technicznie do tego, by otworzyć placówki w poniedziałek, ale w świetle pojawiających się informacji na temat zakażeń, nie możemy tego zrobić. To by było nieodpowiedzialne – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Wzrost zachorowań na Śląsku

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia najwięcej odnotowanych przypadków nadal pojawia się na Śląsku. Sytuacja jest związana z przyrostem zakażeń w kopalniach. W Rudzie Śląskiej rodzin górniczych jest dużo. - Czekamy na przebadanie i wyniki wszystkich pracowników ruchu Bielszowice KWK Ruda i dopiero te dane dadzą nam szerszy obraz tego, jaka jest u nas skala epidemii – mówi prezydent. Rybnik z otwarciem przedszkoli i żłobków również nie będzie się śpieszył - mówił prezydent miasta Piotr Kuczera w rozmowie w Radio 90.

Testy dla nauczycieli

W Łodzi pracownicy żłobków i przedszkoli zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Na 3337 przebadanych, 456 osób ma wynik dodatni lub wątpliwy. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do premiera o dostęp do bezpłatnych i szybkich testów na koronawirusa dla wszystkich powracających do szkół i przedszkoli nauczycieli i pracowników oświaty. W Rudzie Śląskiej miasto już podejmuje kroki, aby rozpocząć testy i mieć pewność, że wszystkie osoby, które będą opiekować się dziećmi są zdrowe.

Opieka przedłużona do 14 czerwca

Po raz kolejny przedłużono zasiłek opiekuńczy. Co ważne, będzie przysługiwał również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka nie zdecydują się posłać dziecka do placówki. Przypominamy opieka przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia. Zasady znajdziecie na stronie ZUS.

 

Kategoria: Wiadomości