Tak będą wyglądać wakacje dzieci

piątek 22 maja 2020
  • Zachowanie bezpiecznego dystansu to jedna z zasad obowiązujących na koloniach i obozach letnich w 2020 r.
    Zachowanie bezpiecznego dystansu to jedna z zasad obowiązujących na koloniach i obozach letnich w 2020 r.
Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi kolonie i obozy dla dzieci. Wielu rodziców już wcześniej zaplanowało odpoczynek pociech. Czy będzie on możliwy i jak będzie wyglądać? Zobaczcie, jakie wytyczne przygotował GIS dla organizatorów.

19 maja na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione wytyczne wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Money.pl dowiedział się, jak będą one wyglądać.

Wakacje tylko dla zdrowych

Wakacyjny wypoczynek na obozach i koloniach będzie odbywał się w znacznie mniejszych grupach - do 12 (do 10. roku życia) lub 14 (od 10. roku życia) osób. Dzieciaki będą musiały być zdrowe (rodzice wypiszą specjalne oświadczenie o stanie zdrowia, chorobach przewlekłych). Z wyjazdu nie skorzystają dzieci, które miały kontakt z przebywającymi na kwarantannie czy też same były podejrzewane o zakażenie koronawirusem.

W maseczkach i rękawiczkach

Na każdym obozie czy kolonii ma być zapewniona: usługa pielęgniarska, izolatka dla dzieci z podejrzeniem choroby. Każdego dnia będzie odbywać się pomiar temperatury. Dzieci, jak i opiekunowie mają mieć indywidualne środki ochrony osobistej (maseczki). Opiekunowie dodatkowo rękawiczki, ew. przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem (np. w razie potrzeby wyjścia do sklepu).

Bezpieczny dystans

W ośrodku może przebywać tylko jeden turnus. Pomiędzy wymianą uczestników obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji np. blatów, klamek, włączników, poręczy. Na stołówkach i w kuchni ma obowiązywać bezpieczny dystans 1,5 metra, a posiłki mają być wydawane małymi turami.

Bez odwiedzin i wycieczek

Odwiedziny rodziców, opiekunów mają być ograniczone do minimum. Program obozu, kolonii powinien być realizowany na terenie obiektu lub w jego najbliższym sąsiedztwie. Należy ograniczyć wyjścia do miejsc publicznych (m.in. zwiedzanie). Będzie można korzystać z pływalni, kąpielisk, boisk, ale pod warunkiem ich wygrodzenia dla uczestników turnusu. Sprzęt sportowy ma być poddawany regularnej dezynfekcji. Zalecany wiek opiekunów – poniżej 60. roku życia.

Niektóre rodziny mogą liczyć na bon o wartości 1000 zł na wakacje. Więcej o tym przeczytacie w artykule.

Kategoria: Wiadomości