Zwiedzaj, baw się i odpoczywaj

poniedziałek 13 lipca 2020
 • Ruiny zamku zwiedzimy bezpłatnie (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Ruiny zamku zwiedzimy bezpłatnie (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Dodatkową atrakcją w wakacje są pokazy walk rycerskich (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Dodatkową atrakcją w wakacje są pokazy walk rycerskich (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Nieopodal zamku znajduje się plac zabaw (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Nieopodal zamku znajduje się plac zabaw (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Jest również skatepark i siłownia na świeżym powietrzu (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Jest również skatepark i siłownia na świeżym powietrzu (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Na siewierskim rynku znajduje się ławka Stanisława Hadyny i Zdzisława Pyzika (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Na siewierskim rynku znajduje się ławka Stanisława Hadyny i Zdzisława Pyzika (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Odpocząć można spacerując nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Odpocząć można spacerując nad Zalewem Przecycko-Siewierskim (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
Pomysł na wakacyjną wycieczkę w województwie śląskim? My ostatnio wybraliśmy się do Siewierza. Mali rycerze i małe księżniczki znajdą tu ruiny zamku, pobawią się na pirackim placu zabaw czy też poszaleją na rowerach nad jeziorem Przeczyckim.

Poszukując atrakcji dla dzieci na świeżym powietrzu, które nie będą tłumnie oblegane nasz wybór padł na małe miasteczko - Siewierz. Wyruszając samochodem z Górnego Śląska podróż przebiega szybko i bezproblemowo. Wycieczkę zaczynamy od zwiedzania zamku.

Ruiny zamku i walki rycerzy

Ruiny zamku książęcego i biskupiego w Siewierzu pochodzą z ⅩⅣ wieku. Zwiedzający mogą zobaczyć mury obronne, zrekonstruowany most zwodzony, barbakan, wieżę widokową i dziedziniec. Dodatkową wakacyjną atrakcją są pokazy walk rycerskich, które odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia ( w godz. 15-18). Obecnie zamek w Siewierzu jest remontowany. Jednak prace nie utrudniają zwiedzania.

Zabawa na pirackim placu zabaw

Drugim punktem wycieczki jest plac zabaw z morskimi statkami, zjeżdżalniami i huśtawkami. Tu maluszki mogą poczuć się, jak prawdziwi piraci. Dorośli z kolei zadbają o swoją formę na pobliskiej siłowni. Fani rolek, desek, hulajnóg mogą poszaleć w pobliskim skateparku. Niedaleko ruin zamku znajduje uroczy rynek. Tu można zjeść dobry obiad, a na dzieciaki czekają pyszne lody. Nie może zabraknąć zdjęcia na ławeczce Stanisława Hadyny i Zdzisława Pyzika. Kompozytor i założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz poeta i publicysta są autorami znanej pieśni „Od Siewierza jechał wóz”, która rozbrzmiewała na koncertach w wielu krajach na całym świecie.

Spacer nad zaporą

Dużym plusem Siewierza jest bliskość jeziora Przeczyckiego (Zalew Przecycko-Siewierski). Tu można odpocząć, pospacerować lub poszaleć na rowerku. W upalne dni to idealne miejsce na ochłodę. Znajdziemy tu sporą trawiastą plażę. My zdecydowaliśmy się na spacer nad zaporą. Dość spory kawałek asfaltowej drogi idealnie sprawdzi się do jazdy na hulajnodze czy też nauki jazdy na rolkach. 

Ruiny zamku w Siewierzu znajdują się przy ul. Tadeusza Kościuszki. Wstęp jest bezpłatny. W sezonie wakacyjnym zamek można zwiedzać w godz. 10-15 w tygodniu (środy nie czynny) oraz w weekendy w godz. 10-18.

Kategoria: Zwiedzanie