Dębowiec – góra dla maluchów

piątek 24 lipca 2020
 • Na górę Dębowiec wiedzie czerwony szlak. Da sobie z nim radę nawet 3-latek (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Na górę Dębowiec wiedzie czerwony szlak. Da sobie z nim radę nawet 3-latek (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • W drodze na szczyt można zrobić sobie przerwę na plau zabaw (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  W drodze na szczyt można zrobić sobie przerwę na plau zabaw (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • W drodze na szczyt można zrobić sobie przerwę na plau zabaw (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  W drodze na szczyt można zrobić sobie przerwę na plau zabaw (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
 • Zwieńczeniem wycieczki będzie tor saneczkowy (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
  Zwieńczeniem wycieczki będzie tor saneczkowy (fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
Jeżeli wybieracie się w Beskidy i szukacie propozycji na spacery z małymi dziećmi, idealnie sprawdzi się góra Dębowiec. Na jej szczyt bez problemu dojdą najmłodsi. Znajdziecie tu również dodatkowe atrakcje: całoroczny tor saneczkowy, wyciąg krzesełkowy i plac zabaw.

Dębowiec (686 m n.p.m) to szczyt w Beskidzie Śląskim, z którego roztacza się widok na panoramę Bielska-Białej. Na górę prowadzi wygodna droga, którą bez problemu pokonają rodzice z dziećmi w wózku (duże kółka) i maluchy rozpoczynające swoją przygodę z górami.

Czas start

Auto zostawiamy na parkingu nieopodal Bielsko-Bialskiego Ośrodka Rekreacyjno-Narciarskiego Dębowiec. Kierujemy się w stronę drogi na Kolej Linową Szyndzielnię, by po chwili skręcić w prawo. Idziemy czerwonym szlakiem. Nasz trzylatek bez problemu radzi sobie z tą trasą. Dla najmłodszych to okazja do pierwszego, samodzielnego zdobycia górskiego szczytu. Droga zajmuje nam około 25 minut. Istnieje możliwość wjechania na górę koleją kanapową (7 zł – normalny, 6 zł – ulgowy, w jedną stronę).

Zabawa na polanie

W drodze na szczyt Dębowca mijamy kaplicę zbudowaną przez pallotynów. Następnie robimy sobie przerwę na placu zabaw. Latem maluchy mogą poczuć się tu, jak na prawdziwej plaży. Dzieci wśród atrakcji znajdą: huśtawkę, bujaki, ścianki wspinaczkowe, karuzelę. Tuż nad placem zabaw znajduje się schronisko, w którym można zatrzymać się na małe co nieco. Szczyt Dębowca znajduje się powyżej budynku. Stąd dojdziemy m.in. na Klimczok (ok. 3 godz.) czy też do dolnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia (ok. 15 min. ). My schodzimy w dół w stronę toru saneczkowego.

Saneczkami z górki na pazurki

Wycieczkę kończymy na torze saneczkowym. Dużym plusem są przystępne ceny zabawy. Dzieci do lat 8 zjeżdżają bezpłatnie w towarzystwie opiekuna. Jedno pokonanie trasy to koszt 5 zł. Z toru można korzystać od wiosny do jesieni.

Dodatkowe atrakcje w pobliżu Dębowca to Park Linowy (obok ośrodka narciarskiego) z trasami dla maluchów (3-13 lat) i starszych dzieci, kolej linowa Szyndzielnia z zamkniętymi wagonikami.

Kategoria: Aktywna rekreacja