Będą nowe wytyczne epidemiologiczne dla szkół

środa 29 lipca 2020
  • Wg wstępnych zapowiedzi dzieci nie będą musiały przebywać na terenie szkoły w maseczkach (fot. pixabay)
    Wg wstępnych zapowiedzi dzieci nie będą musiały przebywać na terenie szkoły w maseczkach (fot. pixabay)
O powrocie do stacjonarnej nauki dowiemy się najpewniej w ostatnim tygodniu sierpnia. Wszystko będzie zależało od liczby chorych na koronawirusa. Obecnie przygotowywane są wytyczne epidemiologiczne dla szkół. Wiadomo, że nie będzie mierzenia temperatury i maseczek.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we wtorkowym komunikacie zapewnia, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera i ministra edukacji narodowej, resort edukacji przygotowuje się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych od 1 września, choć jak poinformował na antenie radiowej Trójki wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: „Decyzja w sprawie powrotu do stacjonarnej nauki w szkołach będzie podjęta na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego”.

Wytyczne dla szkół

Aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli w szkołach MEN we współpracy z GIS przygotowuje wytyczne epidemiologiczne, które będą obowiązywać od 1 września. Jak mówił w poniedziałek Wirtualnej Polsce szef MEN Dariusz Piontkowski, kompleksowe przepisy zostaną opublikowane w pierwszej połowie sierpnia. Ze wstępnych informacji, które publikuje we wtorek RMF FM wiemy, że będzie nacisk na wietrzenie sal po każdej lekcji, częste mycie rąk oraz większą liczba zajęć na świeżym powietrzu. Nowe przepisy nie zakładają masowego mierzenia temperatury przed wejściem do szkoły. Maseczki i rękawiczki nie będą wymagane, chyba że w sali będzie więcej uczniów. Dodatkowo władze szkół mają wdrożyć procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka i jego izolacji. W przypadku, gdy okaże się, że uczeń sachorował na koronawirua, do akcji wkroczy powiatowy inspektorat sanitarny i najpewniej podejmie wraz z dyrekcją decyzję o zamknięciu szkoły.

Kategoria: Wiadomości