Edukacyjne zabawy z metodą Montessori

poniedziałek 3 sierpnia 2020
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Patronat silesiadzieci.pl
Z książkami dotyczącymi metody Montessori spotykacie się na naszym portalu nie po raz pierwszy. Szczególnie teraz kreatywne pomysły na edukacyjne zabawy są nam, rodzicom, bardzo potrzebne. Zajrzyjcie wraz z nami do poradnika „Metoda Montessori w domu”.

„Metoda Montessori w domu. Dla dzieci od 3 do 7 lat” to kolejna propozycja z serii praktycznych poradników od wydawnictwa RM. Przeprowadzają one czytelników nie tylko przez podstawowe założenia pedagogiki Marii Montessori, ale przede wszystkim, proponują wiele rozwijających aktywności, które możemy zorganizować bez trudu. Wszystkie one wykorzystują przedmioty codziennego użytku.

Przedszkolak się nudzi

W obliczu pandemii rodzice dzieci w wieku przedszkolnym stanęli przed wyjątkowym wyzwaniem. Przedszkole to przecież nie tylko miejsce nauki literek. Dzieci mają tam okazję rozwijać się na wielu płaszczyznach, a tak przyjazne i kreatywne środowisko nie zawsze umiemy odtworzyć w domu. Ten poradnik może nam w tym pomóc. Niezwykle krótki wstęp teoretyczny szybko ustępuje miejsca pogrupowanym w tematy opisom różnorodnych ćwiczeń i zajęć. Są one zaskakująco proste i potrafią zająć dzieci na długie godziny.

Domowe przedszkole

Maria Montessori uważała, że najważniejsze jest budowanie w dziecku poczucia własnej wartości, rozbudzanie ciekawości i nauka codziennych, użytecznych czynności. Dlatego w ćwiczeniach pojawia się np. noszenie napojów na tacy czy sprzątanie po tym, gdy woda się rozleje. Z tą książką inaczej spojrzycie na codzienną rutynę i zobaczycie, że dziecko można włączyć w wiele „dorosłych” czynności, a ono będzie czerpało z tego satysfakcję.

Przygotowanie do szkoły

Każde z zamieszczony w książce ćwiczeń zostało dokładnie opisane, więc nawet jeśli zabawa w robienie prania, zamykanie kłódek czy segregowanie guzików może wydawać Ci się dziwna i banalna, to towarzyszące im opisy szczegółowo wyjaśnią zdobywane przez dziecko umiejętności oraz sposób w jaki należy je poprowadzić.

Seria poradników Montessori od wydawnictwa RM, to świetne, wartościowe książki dla każdego zaangażowanego rodzica. Dzięki nim będziecie mieli okazję świetnie się bawić, ale przede wszystkim zobaczycie jak dzięki prostym czynnościom dziecko uczy się samodzielności i nabiera pewności siebie.

Kategoria: Recenzje książek