Zabawa w dom, czyli sentymentalna podróż do przeszłości

wtorek 4 sierpnia 2020
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Najnowsza ekspozycja Muzeum Domków dla Lalek prezentuje (tym razem on-line) zachwycający zbiór zabawek produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w. To dla obecnych rodziców i dziadków wzruszająca podróż do dzieciństwa.

Muzeum Domków dla Lalek mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jednak na czas pandemii uruchomiło wystawę online pt. „Zabawa w dom”. Na wystawie zobaczymy zabawki - głównie wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich. Są też eksponaty produkowane w innych krajach bloku wschodniego oraz pojedyncze zabawki zachodnie – obiekty westchnień ówczesnych polskich dzieci.

Co tydzień kolejne odsłony

Wystawa prezentująca zbiór 144 zabawek, podzielona jest na 12 odsłon tematycznych związanych z szeroko pojętym „życiem domowym”. I tak, na przykład, w części „Wielkie pranie” znajdziemy miniaturowe tary, pralki i suszarki, w częściach poświęconych gotowaniu i serwowaniu – kuchnie z pełnym wyposażeniem w malutkie garnki, wałki, miksery, serwisy i sztućce. Wśród wybranych eksponatów są oczywiście lalki – pierwszoplanowi aktorzy dziecięcych zabaw – oraz przeznaczone dla nich mebelki i akcesoria. Jest więc wszystko to, co pozwala dzieciom odgrywać w zabawie „codzienność dorosłych”.  Pierwsza odsłona wystawy pt. „Nie płacz, laleczko" dostępna jest już od 29 lipca, a kolejne – co tydzień, w każdą środę.

Sentymentalna podróż

„Zabawa w dom” to wystawa nieodpłatna, która z pewnością zainteresuje całe rodziny. Dla rodziców i dziadków będzie to z pewnością wzruszająca podróż do przeszłości, do czasów dzieciństwa. Dla dzieci – ciekawostka – w końcu dawne zabawki znacznie odbiegają od tych, do których nasze pociechy mają dostęp w tej chwili.

Wystawę znajdziecie na stronie MuzeumDomkow.pl.

Projekt jest dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Kategoria: Zwiedzanie