„Mała książka – wielki człowiek” w bibliotekach

czwartek 15 października 2020
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
W bibliotekach, również tych na Śląsku, przedszkolaki mogą odebrać bezpłatną Czytelniczą Wyprawkę. W niej znajdziecie m.in. książkę „Pierwsze czytanki dla...” zawierające utwory polskich poetów i pisarzy dziecięcych, jak Joanna Papuzińska czy Wanda Chotomska.

W tym roku do ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek” zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce. To ponad 700 placówek więcej niż w ubiegłym roku. Do tej pory swoje Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków.

Odbierz bezpłatną wyprawkę

Projekt skierowany jest do przedszkolaków z roczników 2014-2017 i ich rodziców. Wystarczy odwiedzić najbliższą książnicę, zapisać dziecko do biblioteki i wypożyczyć pierwszą lekturę. Przedszkolaki, które już mają własną kartę biblioteczną również otrzymają Wyprawkę Czytelniczą. W jej skład wchodzi książka „Pierwsze czytanki dla...” oraz Karta Małego Czytelnika. Przy każdej kolejnej wizycie w bibliotece maluch otrzyma nakleję. Za zebrane 10 otrzyma imienny dyplom.

Mamo, tato czytaj!

Akcja ma zachęcić rodziców i dzieci do odwiedzania bibliotek i czytania. Codzienna lektura to nie tylko przyjemność, wspólnie spędzony czas, ale również nauka wpływająca na rozwój dziecka. Na różnych etapach życia są to inne korzyści. Maluszki choć nie znają znaczenia słów, słyszą nasz głos i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwijają się emocjonalnie i społecznie. Przedszkolaki m.in. zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie, rozwijają kreatywność i wyobraźnię, oswajają trudne tematy i pokonują lęki. U starszych dzieci czytanie ułatwia przyswajanie wiedzy, wzbogaca słownictwo czy też pozwala rozwijać hobby.

Wyprawki Czytelnicze na Śląsku można odbierać m.in. w Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu. Pełną listę z bibliotekami, które przystąpiły do akcji znajdziecie tutaj.
 

Kategoria: Wiadomości