Wkraczając w świat liter i cyfr

piątek 16 października 2020
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Patronat silesiadzieci.pl
Moment, w którym dziecko zaczyna interesować się literami i cyframi pojawia się w różnym wieku. Warto być czujnym i wykorzystywać naturalną ciekawość i zainteresowania malucha tak, by wspierać jego rozwój. Dziś przedstawimy Wam „Moje pierwsze literki i cyferki”, książkę z zadaniami, którą objęliśmy naszym patronatem.

Autorką „Moich pierwszych literek i cyferek” jest Bogumiła Zdrojewska, która ma ogromne doświadczenie pedagogiczne. Jest ona nieustannie związana z przedszkolnym światem, a w swoich działaniach wykorzystuje metodę Marii Montessori.

Montessori w zadaniach

Gdy zobaczyłam „Moje pierwsze literki i cyferki” opatrzone hasłem „z elementami metody Montessori” zastanowiło mnie, jak w nauce stawiania skomplikowanych zawijasów można do niej nawiązać. Zawsze kojarzyła mi się ona z działaniem, wykonywaniem codziennych czynności, prostymi pomocami edukacyjnymi. Ale nie zawiodłam się! Samo pisanie liter i cyfr jest jedynie częścią tej książki. Możecie być więc pewni, że nie zniechęcicie przedszkolaka stronami wypełnionymi kratkami i liniami. Autorka zrobiła co w jej mocy, by przedstawić dzieciom świat cyfr i liter w sposób interesujący.

Napisz po śladzie

Każdy, kto wychował małego ucznia, wie, że nauka pisania to trudne zadanie. Również dla rodzica.  Dlatego autorka podkreśla, że książka wymaga obecności osoby dorosłej, która będzie „uważnym i wrażliwym przewodnikiem”. Tu naprawdę wiele zależy od naszego nastawienia. W książce znajdziemy rozkładówkę dla każdej cyfry i litery. Poza pisaniem po śladzie i zachętą do samodzielnego stawiania pierwszych znaków znajdziemy tu wiele zadań, które oswoją dziecko z wyglądem słów zapisanych ręcznie, z dźwiękami głosek, szukaniem liter w rozsypankach czy słowach.

Codzienne życie, ogólna wiedza

Ta książka pokaże dzieciom, że litery i cyfry są ważne w codziennym życiu, a do tego pozwolą utrwalić (lub poznać) wiele zagadnień niezbędnych przed wejściem w świat szkolnej edukacji. Dni tygodnia, rozróżnianie kierunków czy figury geometryczne, to tylko niektóre z nich. Dużą zaletą zadań jest to, że są proste i krótkie, co sprawia, że przedszkolakom łatwiej się na nich skupić. Dodatkowo zdania są zilustrowane prostymi, kolorowymi i realistycznymi ilustracjami, a układ stron jest przemyślany i przejrzysty.

Kategoria: Recenzje książek