Nowe podwórka - zieleń, kolory i place zabaw

poniedziałek 19 października 2020
 • fot. mat. UM Ruda Śląska
  fot. mat. UM Ruda Śląska
 • fot. mat. UM Ruda Śląska
  fot. mat. UM Ruda Śląska
 • fot. mat. UM Ruda Śląska
  fot. mat. UM Ruda Śląska
 • fot. mat. UM Ruda Śląska
  fot. mat. UM Ruda Śląska
 • fot. mat. UM Ruda Śląska
  fot. mat. UM Ruda Śląska
W ciągu trzech lat 11 podwórek w Rudzie Śląskiej zmieniło się nie do poznania. To efekt realizacji unikatowego na skalę ogólnopolską programu renowacji podwórek. Koszty inwestycji wyniosły 4 mln zł. Właśnie oddano do użytku trzy ostatnie obiekty. Zobaczcie efekt.

Pieniądze na renowacje podwórek w Rudzie Śląskiej pozyskano ze środków unijnych. Dzięki nim udało się zagospodarować 3,6 hektara powierzchni między budynkami. Właśnie oddano do użytku trzy ostatnie inwestycje w dzielnicach Ruda i Wirek (ul. Matejki, ul. Sienkiewicza). Ich realizacja kosztowała 2,2 mln zł.

Autorski program renowacji

Działania związane z rewitalizacją podwórek rozpoczęły się już w 2014 roku. W projekt udało się zaangażować mieszkańców. To oni brali czynny udział w konsultacjach i odnawianiu swojego najbliższego otoczenia m.in. sadząc zieleń. Wskazywali niedogodności oraz zwracali uwagę na problemy, z którymi się borykają. Wśród nich znalazły się: brak odwodnienia, brak infrastruktury parkingowej, problemy z chodnikami, brak oświetlenia, zły stan techniczny lub brak elementów małej architektury i infrastruktury dla dzieci. Prace budowlane rozpoczęły się w 2018 roku i objęły 11 podwórek w mieście.

Miejsca spotkań i zabawy

Odmienione podwórka stały się miejscem spotkań mieszkańców. Pojawiła się mała architektura, oświetlenie, wybudowane zostały dojścia i chodniki. Dla najmłodszych stworzono bezpieczną przestrzeń do zabawy. Nie zabrakło kolorów i dużej ilości zieleni. Działania dały również impuls prywatnym inwestorom, którzy w pobliżu zrewitalizowanych obszarów sami decydują się na podobne inwestycje.

Czas na zmiany

W całej Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek. Wiele z nich nadal czeka na zmiany. Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic zapowiada - Jeżeli w kolejnej perspektywie unijnej będziemy mogli ponownie sięgnąć po środki na tego typu działania, to na pewno z takiej możliwości skorzystamy.

Kategoria: Wiadomości