Spacery w czasie pandemii

poniedziałek 2 listopada 2020
Regularne spacery i zabawa na zewnątrz wzmacnia odporność dzieci. Jednak wielu rodziców zastanawia się, czy wyjście na spacer podczas pandemii koronawirusa to dobry pomysł. Zerknijcie, co można robić, a czego nie.

Ruch na świeżym powietrzu jest wskazany. Siedzenie całymi dniami w zamkniętym pomieszczeniu wcale nie jest zdrowe. Należy jednak pamiętać, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego zalecane jest przestrzeganie podstawowych zasad, jak zachowanie dystansu (co najmniej 1,5 metra) oraz zasłanianie nosa i ust.

Nowe zasady przemieszczania się

Od 24 października cała Polska jest czerwoną strefą. Dlatego w godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą poruszać się wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub z niej wraca do domu oraz w weekendy.

Wybierz duży park lub las

Jeżeli zdecydujemy się na spacer wybierajmy miejsca, w których jest mały ruch ludzi. Podczas spacerów maseczek nie musimy mieć: w lesie, w parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży. Jeżeli nie mamy samochodu wybieramy miejsca niedaleko domu, tak aby nie korzystać z komunikacji miejskiej. Maluszki w wózkach można werandować. Niemowlaki powinny być przyzwyczajane do temperatur panujących na zewnątrz, zwłaszcza jesienią i zimą.

Co z placami zabaw?

Podczas pierwszej fali pandemii, place zabaw były zamykane. Teraz nie ma takiego rozporządzenia. Jeżeli zdecydujecie się na zabawę należy zachować dystans co najmniej 2 m od innych uczestników. Dzieci lubią wszystkiego dotykać, a na powierzchni przedmiotów mogą znajdować się niebezpieczne drobnoustroje. Najmłodszym należy często dezynfekować dłonie i zwracać uwagę, aby niczego nie wkładali do buzi.

Odległość 1,5 metra

Co zrobić, gdy podczas spaceru kogoś spotkamy? Pamiętajcie o zachowaniu bezpiecznej odległości. Jeżeli spotkamy sąsiada, znajomego nie podajemy dłoni. Możemy chwilkę porozmawiać najlepiej w odległości 1,5 metra od siebie. Ważne, aby po powrocie ze spaceru dokładnie umyć ręce i twarz.

Pamiętajcie również o wietrzeniu mieszkania. Nie ma przeszkód abyśmy tego nie mogli robić. Propozycje aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu znajdziecie w naszym dziale aktywna rekreacja.

Kategoria: Zdrowie