Powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej

czwartek 12 listopada 2020
  • fot. mat. UM Gliwice
    fot. mat. UM Gliwice
Nietypowy budynek wtopi się w otoczenie, a po jego zielonym dachu będzie można spacerować. Strefa przed wejściem do budynku będzie pełnić funkcje edukacyjne dla najmłodszych. Odwiedzający Centrum zobaczą również zrekultywowaną kwaterę śmieci.

Centrum Edukacji Ekologicznej ma powstać obok składowiska przy ul. Rybnickiej w Gliwicach. Obiekt będzie spełniał dwie funkcje: dydaktyczną i merytoryczną. W budynku znajdzie się również siedziba Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów.

Nowoczesny budynek z ulami na dachu

Projekt nowej siedziby PZO i CEE opracowało studio BB Architekci. Budynek będzie parterowy, z dachem przystosowanym do ruchu pieszych. Całość wtopi się w otoczenie. Inspiracją dla takiej formy było sąsiadujące wzniesienie, które jest zrekultywowaną kwaterą zutylizowanych śmieci. W projekcie zaproponowano elementy prefabrykowane i ekologiczne: blachę fałdową, belki konstrukcyjne z drewna klejonego oraz zielony dach. Na dachu znajdzie się ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, instalacja fotowoltaiczna oraz miejsce na ule dla pszczół.

Edukacja dla najmłodszych

Na placu przed budynkiem zaproponowano dysze wodne wraz z nietypowymi meblami miejskimi, które utworzą znak graficzny symbolizujący recykling. W strefie wznoszącego się dachu wkomponowano w teren stopnie do siedzenia. Stworzą one miejsce do wypoczynku i edukacji ekologicznej na świeżym powietrzu.

Dwie ścieżki edukacyjne

Pierwsza powstanie na dachu budynku, a druga będzie prowadzić na zrekultywowaną kwaterę śmieci. Tam odwiedzający będą mogli przejść się po zrekultywowanym wysypisku i zobaczyć z dystansu część przed rekultywacją.

Industrialne wnętrze

W budynku znajdą się biura, pomieszczenia socjalne, sala wystawienniczo-edukacyjna oraz sala konferencyjno-edukacyjna. We wnętrzu, w strefie wejściowej, zaproponowano miejsce na naturalnie rosnące drzewo. Wnętrza będą miały industrialny charakter – elementy z betonu, drewna, wyeksponowane instalacje. W Centrum znajdzie się również przeszklone pomieszczenie służące pokazaniu nowoczesnych technologii odzysku energii i ogrzewania budynku.

Kategoria: Zwiedzanie