Uczmy dzieci stosować matematykę

piątek 20 listopada 2020
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Dzieciaki dostają czasem świetne oceny z matematyki, a nie potrafią czytać diagramów, porównywać różnych wartości, mają problem ze zamianą jednostek. Z tą książką możemy wesprzeć nasze dzieci w praktycznym stosowaniu matematycznej wiedzy.

Matematyka to nauka, która wymaga systematyczności. W kilka chwil możemy sprawdzić czy dziecko rozumie matematyczne zagadnienie czy jedynie nauczyło się powtarzać schemat lub wzór. Danuta Zaremba, autorka „Uczmy dzieci stosować matematykę” postanowiła rozprawić się z najczęstszymi problemami uczniów i wyposażyć czytelników w narzędzia, które pomogą w prosty sposób zaprzyjaźnić się z matematyką.

Czy to może być proste?

W poradniku omówiono zagadnienia, z którymi dzieci spotykają się na różnych etapach edukacji. Pogrupowano je działami, jak w szkolnym podręczniku. Działania na liczbach naturalnych, ułamki, procenty. Choć autorka stara się używać maksymalnie prostego języka, to dla rodzica, który nie jest miłośnikiem nauk ścisłych lektura nie będzie przyjemnością. Warto jednak się przemóc, gdyż Danuta Zaremba zwraca uwagę na błędy popełniane nie tylko w szkolnych zeszytach, ale też w codziennej komunikacji. W precyzyjny sposób punktuje logiczne błędy językowe i przypadki, w których brak precyzyjnego wyrażania się może wprowadzać rozmówców w błąd.

Trochę teorii, sporo praktyki

Część teoretyczna książki to ciekawa, ale wymagająca lektura. Najważniejsze są jednak zadania, które są nieodłączną częścią każdego działu. Na ile dni kuracji wystarczy ilość zakupionego leku, ile kosztuje 25 dag szynki, opłaty wzrosły o 20%, czyli o ile? Autorka stara się tworzyć zadania, które odnoszą się do codziennych doświadczeń i pozwalają zrozumieć jak ważne jest swobodne korzystanie z matematycznych umiejętności. Do każdego z zadań znajdziemy też odautorski komentarz, który pozwoli nie tylko sprawdzić rozwiązanie, ale też prześledzić tok rozumowania, poznać najczęstsze błędy i ich przyczyny.

Szczególnie w obecnej rzeczywistości, w której dziecko coraz częściej musi liczyć na edukacyjne wsparcie rodziców, warto uzbroić się w taki poradnik. „Uczmy dzieci stosować matematykę” to narzędzie, które pozwoli nam usystematyzować widzę swoją i dziecka, pomoże też zrozumieć skąd biorą się ewentualne trudności.

Kategoria: Recenzje książek