Powstanie geopark z plażą i ścieżkami rowerowymi

wtorek 5 stycznia 2021
  • fot. mat. organizatora
    fot. mat. organizatora
Metamorfoza dawnego wyrobiska gliny w Zabrzu-Grzybowicach już coraz bliżej. Miasto podpisało umowę na realizację zadania. W geoparku znajdą się m.in. schody prowadzące do wnętrza wyrobiska czy oczyszczone zbiorniki wodne z trawiastą plażą czy ścieżki edukacyjne.

Geopark powstanie przy ulicach Na lesie i Przy Ujęciu w Zabrzu-Grzybowicach. 5 stycznia miasto podpisało umowę na ponad 7 mln zł z Mostostal Zabrze. Dzięki pozyskanym środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 85 proc. kosztów zostanie pokrytych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Geopark nauka poprzez rekreację

Zrekultywowany 9-hektarowy teren będzie pełnił funkcję rekreacyjno–edukacyjną. Zostanie podzielony na dwie części - północną i południową. W pierwszej w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni powstanie geopark. Usunięte zostaną nasypy, umocnione skarpy, zostaną wykonane roboty, dzięki którym będzie można zobaczyć dawne wyrobisko. Tu powstaną ścieżki i schody prowadzące do jego wnętrza oraz pomost stanowiący miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne.

Odpoczynek na plaży lub jazda rowerem

W południowej części powstanie infrastruktura na potrzeby rekreacyjne m.in. ławki, wiaty, trawiasta plaża z leżakami. Zbiorniki wodne zostaną oczyszczone, a tuż przy nich powstaną drewniane pomosty. Wokół geoparku i stawów powstaną ścieżki pieszo-rowerowe wraz z oświetleniem. Zieleń zostanie uporządkowana i wzbogacona.

Budowa ma ruszyć w tym roku. Przewidywany termin zakończenia to koniec 2023 roku.

Kategoria: Aktywna rekreacja