Szczepienie przeciwko rotawirusom obowiązkowe

wtorek 5 stycznia 2021
Są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci. Szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych. Mowa o rotawirusach. Do tej pory szczepienie przeciwko nim było tylko zalecane. Od 1 stycznia 2021 roku jest obowiązkowe i bezpłatne.

Od stycznia 2021 roku do Programu Szczepień Ochronnych (PSO) dodano szczepienie przeciwko rotawirusom. Będzie ono obowiązkowe i bezpłatne dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 roku. Dla pozostałych maluchów (urodzonych w 2020 roku) szczepienia będą nadal zalecane i płatne (jedna dawka to koszt około 300 zł).

Kiedy szczepimy?

W zależności od rodzaju dostępnej szczepionki proces szczepienia może składać się z 2 lub 3 dawek. Pierwsza dawka powinna być podana doustnie w 2. miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia). Druga w 4. miesiącu życia (po 4 tygodniach od poprzedniego szczepienia), a trzecia w 5.-6. miesiącu (również po 4 tygodniach od poprzedniego szczepienia). Szczepienia przeciwko rotawirusom można przeprowadzać jednocześnie z innymi sczepieniami.

Szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrych biegunek u dzieci do 5. roku życia. Zakażenie przenosi się przez brudne ręce, zanieczyszczone przedmioty, które maluch może dawać do buzi. Do głównych objawów infekcji należą: gorączka do 40 stopni, wymioty, biegunka (wodniste, żółtozielone stolce, zwykle bez krwi i śluzu), utrata łaknienia oraz odwodnienie. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla najmniejszych dzieci i często kończy się szpitalem.

Rola szczepionki

Szczepionka nie chroni w pełni przed infekcją. Jej zadaniem jest ochrona przed ciężka biegunką wymagającą hospitalizacji. „Z tej roli wywiązuje się ona znakomicie – chroni 85-98 proc. szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej” - informuje PZH Narodwy Instytut Zdrowia Publicznego. W Polsce każdego roku rejestrowanych jest od 20 tys. do 50 tys. zachorowań. Ponad 90 proc. zgłoszeń dotyczy przypadków hospitalizowanych – czytamy na stronie.

Kategoria: Zdrowie