Karmnik nie dla ptaków, a dla ludzi

poniedziałek 11 stycznia 2021
 • fot. UM Bytom
  fot. UM Bytom
 • fot. UM Bytom
  fot. UM Bytom
 • fot. UM Bytom
  fot. UM Bytom
 • fot. UM Bytom
  fot. UM Bytom
Nie znajdziecie w nim pokarmu dla ptaków, a książki. W tej plenerowej wypożyczalni można znaleźć perełki czytelnicze, jak również podzielić się z innymi swoimi książkami. W dobie pandemii to świetna alternatywa dla tradycyjnych bibliotek.

Karmniki literackie to nowy pomysł na promocję czytelnictwa i realizację idei bookcrossingu w Bytomiu. Skrzynki z książkami pojawiły się w mieście już w grudniu dzięki inicjatywie stowarzyszenia Piękna Strona Miasta. Projekt Książkobranie został zrealizowany ze środków gminy, w ramach konkursu na mikrodotacje „Lokalne Działania”.

Łatwiejszy dostęp do książek

W mieście zamontowano 6 karmników. Można z nich korzystać wypożyczając książki, ale i dokładając używane egzemplarze z domowych biblioteczek. W czasie koronawirusa kiedy tradycyjne korzystanie z bibliotek jest ograniczone to świetna propozycja dla miłośników literatury. Dzięki pozyskanym funduszom do plenerowych wypożyczalni trafiło 100 nowych książek, kolejne 50 podarowało wydawnictwo „Znak”. Zgłaszają się też kolejni darczyńcy.

Karmnikowa mapa

Karmniki zostały zamontowane na terenie rewitalizowanym. Można je znaleźć: na skwerze przy ul Dworcowej, Placu Sikorskiego, Placu Słowiańskiego, na terenie zielonym przy głównym wejściu do budynku Państwowych Szkół Budownictwa przy ul. Powstańców Śląskich oraz na zewnętrznej witrynie lokali „Zelter” oraz „Po Drodze”. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że w przyszłym roku w innych rejonach Bytomia zawitają kolejne budki z książkami.

Kategoria: Zwiedzanie