Kontrowersyjne wznowienie porodów rodzinnych

środa 27 stycznia 2021
Wczoraj media obiegła informacja o wznowieniu porodów rodzinnych w Wojewódzkim Szpitalu w Bielsku-Białej. Porody miały odbywać się z obostrzeniami, a dokładnie: rodzącej mógł towarzyszyć ozdrowieniec lub osoba zaszczepiona. Po fali krytyki szpital zawiesił decyzję.

Bielska placówka miała wznowić porody rodzinne od 1 lutego na nowych zasadach. Według nich pacjentce mógł towarzyszyć „ozdrowieniec, posiadający potwierdzenie przebycia zakażenia SARS -CoV-2 lub osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Od drugiej dawki szczepionki musi minąć jednak co najmniej siedem dni” - czytamy w komunikacie na Fb szpitala. Po otrzymaniu zgody osoba towarzysząca miała być wpuszczana na blok porodowy w momencie rozpoczęcia porodu w fartuchu, maseczce, czepku oraz rękawiczkach. Tak przedstawiona możliwość porodu spotkała się z ogromną krytyką.

„To jawna dyskryminacja"

Pod artykułami, informacją na Fb szpitala i Urzędu Miasta w Bielsku-Białej pojawiły się negatywne opinie m.in. „Kombinatorstwo, mające na celu jakąkolwiek reakcję, żeby uciszyć maile wysyłane przez kobiety walczące o porody rodzinne”, „Dzielenie ludzi na lepszych i gorszych”, „A jakim cudem ojciec dziecka ma być zaszczepiony, skoro szczepieni są ludzie 60+, śmiech na sali” , „Nie opłacało się izolować i przestrzegać reżimu sanitarnego. Jak człowiek olał sprawę i się zaraził to teraz ma większe prawa niż ten co się stosował do rozporządzeń”.

Wstrzymanie decyzji

Dziś szpital wstrzymał decyzję o wznowieniu porodów rodzinnych. „Po fali krytyki, która 26 stycznia 2021 roku przetoczyła się przez media informujemy, że wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Pacjenta z zapytaniem, czy możemy zastosować przyjętą przez nas procedurę” - czytamy na stronie szpitala. Placówka podkreśla również , iż „trakt porodowy Szpitala Wojewódzkiego posiada tylko jeden, oddzielny węzeł sanitarny, co w czasie epidemii Covid 19 nie pozwala na zorganizowanie porodów rodzinnych dla wszystkich chętnych... Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Oddział Noworodkowy Szpitala Wojewódzkiego wymagają przebudowy. Szpital planuje przeprowadzić taką inwestycję w najbliższych latach, jeżeli uda się pozyskać na ten cel dodatkowe środki”.

Kategoria: Wiadomości