Powstanie park z atrakcjami dla dzieci

piątek 5 marca 2021
Plac zabaw, ścieżka sensoryczna, „zielony labirynt”, strefa aktywności ruchowej, miejsca do grillowania, a także drewniana wieża widokowa i pomosty – to wszystko znajdzie się w nowym parku w Katowicach. Koszt całej inwestycji wyniesie około 7 mln zł.

Katowice przedstawiły koncepcję nowej inwestycji. W rejonach ul. Wiertniczej i Leopolda powstanie park. Już wcześniej przyjęto nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Odwiedzający znajdą tu przestrzeń do rekreacji oraz wypoczynku z elementami edukacyjno-dydaktycznymi. Najmłodszym z pewnością spodoba się plac zabaw.

O wyglądzie parku zadecydowali mieszkańcy

W tworzeniu koncepcji parku wzięli udział mieszkańcy Katowic. W ramach konsultacji społecznych, które przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku większość wskazywała ten teren jako miejsce spacerów z rodziną, relaksu i aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Wśród najważniejszych funkcji parku mieszkańcy wskazali: wypoczynek i rekreację (87 proc.), ekologię i ochronę dla przyrody i środowiska (50 proc.), sport (35,8), a następnie rolę estetyczną, dekoracyjną, zdrowotną. Ponadto w parku ich zdaniem powinny znaleźć się: alejki parkowe, mała architektura (ławki, kosze), a także oświetlenie. W badaniu wzięło udział 1487 osób.

Jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne

Na powierzchni 7 hektarów parku zostaną poprowadzone ścieżki z materiałów przepuszczalnych, po śladzie istniejących przedeptów. W planach jest także mała architektura wykonana z naturalnych elementów, jak kamień czy drewno. Koncepcja zakłada stworzenie punktu widokowego wykorzystującego naturalne ukształtowanie terenu, a także dostosowanego dla osób niepełnosprawnych. - Przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyczyni się dodatkowo do ochrony zbiornika wodnego, umożliwiając jednocześnie jego wykorzystanie w przyszłości, jako zbiornika retencyjnego - podkreśla Marcin Krupa prezydent Katowic. Jako oświetlenie parku planuje się wykorzystanie energooszczędnych lamp LEDowych z czujnikami ruchu.

Drewniany tor przeszkód i ścianka wspinaczkowa

Dzieci ucieszy nowy plac zabaw. Znajdzie się tu duża piaskownica z wiatą, miniścianka wspinaczkowa, drewniany tor przeszkód i huśtawki. Dodatkowo pojawią się elementy edukacyjne w formie ścieżki sensorycznej oraz tunel z wierzby. Cały plac zabaw będzie mieć naturalne podłoże w formie kory.

Łąki kwietne, nowe drzewa i siedlisko ptaków

Uporządkowane zostaną naturalne grupy samosiewów. Część z nich pozostanie i stworzy naturalny ekran. W planach jest założenie łąk kwietnych, które będą dostosowane do istniejącego siedliska. Posadzone zostaną nowe drzewa, jak brzoza brodawkowata, topola biała, czereśnia, jarzęby. Pojawią się również pojedyncze gatunki drzew, jak buk czerwony i wierzba płacząca. Ze względu na charakter terenu sprzyjający zasiedlaniu się ptaków, owadów, płazów oraz roślin, koncepcja zakłada, jak najmniejszą ingerencję w ekosystem stawu i jego strefy nabrzeżnej. Dlatego proponowane jest wykonanie systemów do lokalnej retencji z wykorzystaniem systemu filtracji wód.

Projektant, firma LS Pprojekt Pracownia Architektoniczna, ma czas do lipca na przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej na wykonanie parku. Miasto chce jeszcze w tym roku wyłonić firmę, która zajmie się budową parku.

 

Kategoria: Aktywna rekreacja