Na Śląsku powstanie miejsce wzorowane na Centrum Nauki Kopernik
Jesienią tego roku Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zacznie działać w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim. Kolejne 30 placówek zostanie uruchomionych w 2022/23 roku. Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisało już umowę z Centrum Nauki Kopernik na realizację zadania. Cały koszt inwestycji wyniesie 44 mln zł ( z czego 12 mln zł zostanie wydane jeszcze w tym roku).
Wystawa z eksponatami CNK
Lokalne centra nauki będą składać się z dwóch części. W pierwszej znajdzie się wystawa z 15-18 eksponatami wybranymi przez zespół Centrum Nauki Kopernik m.in. „Kolorowe cienie” (mechanizmy powstawania cienia), „rysowanie w lustrze” (koordynacja oka i ręki), „idealna symetria” (symetria ludzkiej twarzy). Powstało już 8 eksponatów, które będą przetestowane przez zwiedzających CNK.
Majsternia: eksperymenty i warsztaty
W drugiej części – Majsterni będzie można swobodnie eksperymentować. Samodzielnie lub grupowo dzieci będą podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne np. zbudują zamek do drzwi lub zagrają na kieliszkach. Nie zabraknie również dodatkowych zajęć np. Warsztatów Familijnych, Klubów Młodego Odkrywcy czy też zajęć pozaszkolnych dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych.
Raciborska SOWA wyląduje przy podstawówce
Mini centra nauki będą uruchamiane w małych miejscowościach, gdzie liczba mieszkańców nie jest większa niż 150 tys. Powstaną przy istniejących już instytucjach kultury m.in. bibliotekach, muzeach czy domach kultury. W Raciborzu SOWA znajdzie się przy Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich. Z centrum będą mogli korzystać zarówno uczniowie, jak wszyscy inni chętni.