Startuje klasa dla gamerów

piątek 12 marca 2021
Kiedyś dzieci marzyły o zostaniu strażakiem, lekarzem, fryzjerem. Dzisiaj chcą być m.in. gamerami. Brzmi zaskakująco? Przemysł związany z e-sportem rozwija się w niesamowitym tempie, dlatego startują klasy o profilu e-sportowym. Zerknijcie.

Klasa o profilu e-sportowym z technologią multimedialną będzie działać od września w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu. To pierwsza taka klasa w mieście. Na Śląsku klasy o podobnym profilu działają m.in. w Tychach (Zespół Szkół nr 4) czy w Piekarach Śląskich (Zespół Szkół nr 1). Jednak to nadal rzadkość w skali całego kraju.

E-sport coraz bardziej popularny

Przemysł związany z e-sportem jest coraz bardziej popularny i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zawody w e-sporcie potrafią przyciągnąć więcej widzów niż tradycyjne mecze piłki nożnej. Koncerny jak Adidas, Nike, Intel, T-Mobile inwestują miliony dolarów w sponsoring branży. Nic dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze.

Nie tylko gry

Klasa o profilu e-sportowym w Sosnowcu ruszy we wrześniu. Uczniowie nie będą tylko grać. Szkoła skupi się również na psychologii, wychowaniu fizycznym, realizacji dźwięku i obrazu. „Trzeba od razu wyjaśnić, że zajęcia nie dotyczą tylko treningu e-sportowego. Wydaje mi się, że początkowo większość uczniów traktuje nabory do takiej klasy jako dodatkowe godziny treningu w swoją ulubioną grę. Tymczasem to propozycja zupełnie inna, szersza. Chcemy pokazywać ciekawe profesje, szkolić przyszłych specjalistów, wpływać tym samym na rozwój gospodarczy naszego kraju – podkreśla Łukasz Trybuś ze Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych, z którym szkoła współpracuje przy tworzeniu klasy.

Menadżer, dziennikarz, trener e-sportu

- Program obejmuje naukę w trybie czteroletniego nauczania e-sportu. Podzielony został na moduły, z których każdy dotyczy innego elementu, np. przygotowanie do rywalizacji e-sportowej pod kątem psychologicznym i kondycyjnym, organizacja turniejów e-sportowych, menedżerstwo e-sportowe, dziennikarstwo e-sportowe, trenerstwo i analiza e-sportowa – mówi Ewelina Stasik, dyrektor IX LO w Sosnowcu. Realizowane będą zajęcia z rozszerzonej informatyki, języka angielskiego oraz matematyki lub wiedzy o społeczeństwie.

Nowe pracownie dla gamerów

W szkole powstaną także dwie sale: gamingowa oraz streamingowa. Z pierwszej z nich będzie mogło korzystać 15 uczniów. Znajdą się tu komputery oraz oprogramowanie najwyższej jakości, urządzenia peryferyjne, kubełkowe fotele gamingowe, stoły i monitor multimedialny. - Sala streamingowa będzie przygotowana do transmisji wideo na żywo - odpowiednio wygłuszona i wyposażona w greenbox, kamery, oświetlenie, komputery – dodaje dyrektor.

 

Kategoria: Wiadomości