Drugie życie koksowni - place zabaw, ścieżka dydaktyczna i inne atrakcje

czwartek 25 marca 2021
Oficjalnie otwarto nowe miejsce rekreacji i edukacji na Górnym Śląsku. Na terenie dawnej koksowni znajdziecie m.in. zabytkowe budynki, taras widokowy, górkę saneczkową, place zabaw i ścieżkę dydaktyczną. Prace przy zagospodarowaniu terenu pochłonęły ponad 21 mln zł.

Park powstał na terenie byłej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej. Miasto na realizację inwestycji pozyskało prawie 18 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Bezpieczna zielona przestrzeń

W ramach prac teren parku został oczyszczony z niebezpiecznych substancji, które pozostały w glebie i w wodach podziemnych po działalności zakładu. Usunięto metale ciężkie, cyjanki oraz związki ropopochodne. Następnie uporządkowano dziką roślinność i wprowadzono nowe nasadzenia.

Zabytkowe budynki

- Istotną częścią przedsięwzięcia było zabezpieczenie ruin budowli po byłej koksowni, dzięki czemu stworzyliśmy unikalną ścieżkę dydaktyczną – mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków. Renowacją zostały objęte: budynek wieży węglowej, zbiornik smoły i baterie pieców koksowniczych. Baterie przykryto betonowym stropem, którego część jest jednocześnie tarasem. Stąd można podziwiać cały park. Na budynkach umieszczono tablice edukacyjne, które przybliżą procesy technologiczne, stosowane w dawnej koksowni oraz historię przedsiębiorstwa.

Zabawa dla najmłodszych, relaks dla starszych

Teren parku został podzielony na dwie strefy. W pierwszej znalazły się zabytkowe obiekty z alejkami spacerowymi i górką saneczkową. Dzieciaki znajdą tu dwa place zabaw z pająkami do wspinaczki, zjeżdżalniami czy huśtawkami. Dorośli z kolei mogą poleniuchować na leżakach. Cały teren oświetlono. Wybudowano również toaletę, utworzono miejsca parkingowe oraz wiatę rowerową. W północnej części parku powstał teren zielony, bez wytyczonych ścieżek.

Park znajduje się przy ul. Kardynała Augusta Hlonda w Rudzie Śląskiej (Orzegów).

Kategoria: Aktywna rekreacja