Sezon rowerowy otwarty

środa 31 marca 2021
  • fot. mat. UM Chorzów
    fot. mat. UM Chorzów
W wielu miastach na Śląsku startuje sezon na rowery miejskie. Do wypożyczenia są m.in. rowery z fotelikami, mniejsze rowery dla dzieci czy rowery typu cargo. Wypożyczamy w jednym mieście, a oddajemy w drugim.

Z Roweru Metropolitalnego można skorzystać w Sosnowcu, Tychach, Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich oraz Zabrzu.

Nowa stacja i 300 różnych rowerów

Sosnowiecki Rower Miejski rusza już 1 kwietnia. W mieście pojawiła się nowa stacja przy ul. Sienkiewicza (obok Plazy). Zwiększyła się również liczba pojazdów - Będzie ich blisko 300, w tym rowery standardowe z fotelikiem do przewożenia dzieci, mniejsze rowery dla dzieci, które już potrafią jeździć na dwóch kółkach oraz rowery typu cargo. Mamy też trójkołowce dla osób z niepełnosprawnościami i tandemy – opisuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. W czwartek (1 kwietnia) rower będzie można również wypożyczyć w Tychach. Do dyspozycji mieszkańcy mają 7 stacji i 60 rowerów (w tym rowerki dziecięce).

Park Śląski zwiedzaj na rowerze

Od 21 marca działają rowery miejskie KajTeroz w Chorzowie. 460 rowerów z charakterystycznymi, czerwonymi oznaczeniami użytkownicy znajdą na 46 stacjach. Do dyspozycji ponownie będą nie tylko standardowe rowery, ale też cargo, z fotelikami dziecięcymi czy rowerki dziecięce. W poprzednich latach najpopularniejsze były stacje w Parku Śląskim, w okolicach Parku Róż, a także te zlokalizowane przy Rynku i w Chorzowie Batorym.

Dezynfekcja

Ze względu na pandemię kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale będą codziennie dezynfekowane przez firmę obsługującą system rowerów miejskich. Warto pamiętać również o myciu lub dezynfekcja rąk przed i po korzystaniu ze wspólnego roweru.

Jak wypożyczać?

Wystarczy założyć konto m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub na stronie. Należy też na koncie w systemie mieć co najmniej 10 zł. Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji lub poprzez terminal. Pierwsze 30 minut wypożyczenia jest bezpłatne, potem opłaty naliczane są zgodnie z cennikiem – od 1 zł za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią, czwarta i każda kolejna godzina to 4 zł. Lokalizacje stacji dostępne są online.

Kategoria: Aktywna rekreacja