Autyzm - co po diagnozie?

czwartek 8 kwietnia 2021
  • fot. mat. Lucky Mind
    fot. mat. Lucky Mind
Patronat silesiadzieci.pl
Właśnie pojawiło się opracowanie, które ma stanowić wskazówkę dla rodziców i nauczycieli, poszukujących różnych form wsparcia dla dzieci z ASD. Jakie są rodzaje i priorytety terapii, jak rozwijać umiejętności porozumiewania się, jakie rozwiązania systemowe wybrać. O tym wszystkim przeczytacie w poradniku.

To druga część poradnika, pierwsza – wydana w 2020 roku, opisywała ścieżkę diagnozy dziecka z ASD. - Ideą drugiej części jest wskazanie najważniejszych i dostępnych form pracy z dzieckiem w spektrum autyzmu - mówi Ewa Bensz Smagała, psycholog dziecięcy, właściciel szkoły Lucky Mind i pomysłodawca opracowania.

ASD - zdiagnozować i pomóc

Poradnik „Co po diagnozie” to narzędzie niezbędne nie tylko rodzicom, ale i osobom z najbliższego środowiska dziecka w spektrum autyzmu. Mogę sobie tylko wyobrazić jak stresująca i utrudniająca codzienne funkcjonowanie może być niewiedza w chwili, gdy dowiadujemy się o postawieniu diagnozy bliskiemu nam dziecku. Mam nadzieję, że poradnik ten trafi do wszystkich, którzy potrzebują szybkiego i merytorycznego wsparcia. Jego lektura zajmuje niewiele czasu, a wyniesione z niej informacje pozwalają zobaczyć całościowo problematykę terapii dzieci z ASD. Wiedza ta jest niezbędna, by móc zaangażować się w pomoc dziecku i jego terapię. Poznanie różnorodnych form pracy daje rodzicowi narzędzie pozwalające na świadome i aktywne uczestniczenie w tworzeniu indywidualnego planu rozwoju dziecka" - pisze o poradniku Ewelina Zielińska, recenzentka portalu SilesiaDzieci.pl.

W przygotowaniu tego opracowanie wzięło udział szereg specjalistów: pedagogów specjalnych, psychologów i terapeutów. - Chcielibyśmy, aby nasze opracowanie stanowiło pewnego rodzaju drogowskaz i inspirację do zgłębiania tematu terapii oraz wyboru odpowiedniej ścieżki rozwojowej dla dziecka. Wypowiedzi naszych ekspertów są praktycznym uzupełnieniem każdego opisu, mamy nadzieję że przybliżą Państwu praktyczną stronę pracy z dzieckiem - dodaje Ewa Bensz-Smagała.

Co ważne, poradnik jest bezpłatny i dostępny dla każdego w wersji elektronicznej. Znajdziecie go tutaj.

Kategoria: Recenzje książek