Z lawendą w tle - europejski standard na porodówce

poniedziałek 21 czerwca 2021
 • fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
  fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
 • fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
  fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
 • fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
  fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
 • fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
  fot. archiwum zdjęć na Fb Szpitala Megrez
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach wznawia porody rodzinne. Teraz przyszłe mamy będą mogły rodzić w nowoczesnych i komfortowych salach - dotychczasowa modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego kosztowała blisko 13 mln zł. Koszt całej inwestycji wyniesie około 16 mln.

Kompleksowy remont oddziałów: Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach trwa od 2019 roku (za wyjątkiem odcinka, który został wyremontowany w 2014 roku).

Powrót do podstawowej działalności

Szpital z powodu pandemii został przekształcony w placówkę o profilu zakaźnym - To był wyjątkowy czas, trudny, ale także dający szanse wykonania szeregu inwestycji ważnych dla pacjentów i zakupu sprzętu medycznego. Staraliśmy się wykorzystać go jak najlepiej i liczę, że nasza praca zaowocuje lepszymi warunkami i jakością leczenia w każdej specjalizacji prowadzonej w naszym szpitalu – podkreśla Mariola Szulc, prezes szpitala Megrez. W czerwcu wznowiono porody rodzinne oraz oddano do użytku nowoczesne położnictwo i trakt porodowy.

Europejskie standardy

Pacjentki mają do dyspozycji dwuosobowe sale z łazienką w systemie rooming-in, gdzie noworodek przebywa z nimi po narodzinach. Oddane do użytku skrzydło mieści również m.in. gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pracownię USG, bogato wyposażoną w aparaturę medyczną salę intensywnego nadzoru pooperacyjnego oraz pokój laktacyjny, w którym mamy mogą ściągnąć pokarm lub nakarmić dziecko piersią. Dodatkowo mamy z niepełnosprawnościami będą mieć dostęp do w pełni dostosowanej do ich potrzeb łazienki.

Lawenda, Wiśnia, a może Stokrotka?

Zmiany dokonano również w trakcie porodowym. Zniknęły boksy, które zostały zastąpione czterema kameralnymi salami porodowymi z kwietnymi nazwami: Lawenda z wanną do porodów, Wiśnia, Stokrotka i Chaber. W każdej z sal zainstalowano elektroniczny nadzór płodu oraz węzły sanitarne. Zmodernizowana i wyposażona w niezbędną aparaturę medyczną została także sala do cięć cesarskich. Dla pacjentek po porodach powikłanych przygotowano salę ciągłego nadzoru, a dla noworodków wymagających takiego wsparcia – stanowisko do resuscytacji. Tatusiowie oczekujący na narodziny dziecka będą mieć zapewniony pokój z węzłem sanitarnym, ci którzy chcą być obecni przy porodzie – foteliki w salach porodowych.

Zmiany na neonatologii

Stworzono również nową przestrzeń intensywnej terapii noworodków na Oddziale Neonatologicznym. Duża sala z 7 stanowiskami została wyposażona m.in. w kolumny sufitowe, nowoczesne inkubatory i respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne i inną aparaturę medyczną. – Mamy do dyspozycji aparat do monitorowania czynności układu przywspółczulnego, służący na przykład do oceny dyskomfortu noworodka, w tym bólu. Kolejnym ważnym nabytkiem diagnostycznym jest aparat do amplitudowo zintegrowanej elektroencefalografii (AEEG), który monitoruje czynności elektryczne mózgu. Badanie ważne jest zwłaszcza w przypadku wystąpienia dużych niedotlenień okołoporodowych. Z kolei dzięki cewnikom i pompom infuzyjnym na oddziale prowadzone jest pozajelitowe żywienie wcześniaków - informuje dr n. med. Jarosław Groszko, ordynator Oddziału Neonatologicznego

Sukcesywnie będą remontowane kolejne części szpitala. Zwieńczeniem wszystkich inwestycji będzie blok operacyjny. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach mieści się przy ul. Edukacji 102.

Kategoria: Wiadomości