Z wizytą u żubrów

poniedziałek 26 lipca 2021
  • fot. Agnieszka Mróz
    fot. Agnieszka Mróz
  • fot. Agnieszka Mróz
    fot. Agnieszka Mróz
  • fot. Agnieszka Mróz
    fot. Agnieszka Mróz
Przyjemny spacer, ścieżka dydaktyczna i okazja do zobaczenia króla puszczy w naturalnym środowisku. Trasa ma około 2 kilometry długości i prowadzi częściowo przez las. Zerknijcie na naszą relację z Żubrowiska.

Rezerwat żubrów w Jankowicach (niedaleko Pszczyny) jest ogrodzony i nie jest dostępny dla zwiedzających. Dla chętnych, którzy chcą zobaczyć żubry w naturalnym środowisku powstał Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry”. Ścieżka dydaktyczna, to pętla, która prowadzi wokół „domu” króla puszczy. Trasa ma blisko 2 kilometry długości, jej przejście zajęło nam około 40 min.

„No pokaż się żubrze”

W odróżnieniu od Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie tu zwierzęta mają do swojej dyspozycji ogromny teren. To okazja do ich obserwacji w środowisku naturalny, ale wiąże się z tym ryzyko - króla puszczy możemy nie zobaczyć. Nam się udało, żubry pomimo deszczowej aury chętnie pasły się na polanie tuż przy wejściu do Ośrodka. Warto ze sobą zabrać lornetkę, umożliwi ona wypatrywanie zwierząt w lesie.

Ścieżka dydaktyczna

Ścieżka prowadzi wokół zagrody, a kierunek trasy jest dobrze oznakowany. Droga jest prosta, bez wzniesień, częściowo utwardzona. Podczas spaceru znajdziemy ławki, na których można odpocząć lub obserwować żubry np. w pobliżu paśnika. Dzieciom spodobały się drewniane kładki. Przy wejściu znajdziecie także wiatę widokową, z której można oglądać łąkę i stanowiska karmowe żubrów.

Przed Ośrodkiem Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach (ul. Żubrów 151) dostępny jest duży parking. Wstęp wolny. W miesiącach maj-wrzesień żubry można zobaczyć: w godz. 10-17 od wtorku do piątku, w weekendy w godz. 10-20. W miesiącach październik – kwiecień: od wtorku do piątku w godz. 10-16 i w weekendy w godz. 10-17 ( do zmierzchu).

Kategoria: Zwiedzanie

Zobacz także

Czasem na wspaniałą wycieczkę wystarczy weekend, a nawet jeden dzień (fot. foter.com)

Wakacje, jak je spędzić? W okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc, które możemy odwiedzić mając wolny weekend, a nawet jeden dzień. Wśród naszych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Część z nich to miejsca pełne emocjonujących atrakcji, inne pozwolą odpocząć od miejskiego zgiełku. Oto nasz przegląd:

TOP 10 największych atrakcji w twojej okolicy