Jak robi auto?

czwartek 9 września 2021
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Zabawy dźwiękonaśladowcze, to coś, co uwielbiają wszystkie maluchy. Zwykle naśladujemy głosy wydawane przez zwierzęta, ale ta książka zabierze nas do świata motoryzacji - tam aż roi się od fascynujących dźwięków!

„Brum, brum, brum. Pojazdy. Księga dźwięków” to pełen tytuł tej książki. Choć, jak na „księgę” jest dość poręczną kartonówką, to prezentuje 15 pojazdów wraz z wydawanymi przez nie dźwiękami. Myślę, że jak na tak wąski temat, to całkiem satysfakcjonująca ilość.

Od pogotowia do parowca

W „Brum, brum, brum” znajdziemy pojazdy wszelkiego typu: samochody różnych specjalizacji, statki, a nawet rakietę kosmiczną. Na każdej rozkładówce pojawia się proste pytanie: „Jak robi…?” oraz dźwiękonaśladowcza odpowiedź. Takie książki zna każdy rodzic. To lektury, do których najmłodsze dzieci wracają wielokrotnie, wciąż z tym samym zaangażowaniem.

Czyste kolory, proste formy

Mocną stroną tej książki jest ilustracja. Pojazdy są kolorowe, mają proste formy, a przede wszystkim mają kierowców i pasażerów. Dzięki temu każda rozkładówka opowiada historię, a wydrukowane w książce pytanie może być wstępem do wspólnie spędzonego czasu, kolejnych pytań i rozmów. Scenki są umieszczone na białym tle. Tekst pytania zawsze pisany jest czarnym kolorem, dźwięk w różnych barwach. Dodatkowo paleta kolorów jest ograniczona i powtarza się na kolejnych stronach. Całość jest bardzo przyjemna w odbiorze.

Od maluszka do przedszkolaka

Książka te dedykowana jest oczywiście najmłodszym dzieciom, ale wraz z rozwojem mowy i możliwościami maluszka można do niej sięgać nawet z przedszkolakiem. Opowiadanie o tym, co znajduje się na ilustracji, nazywanie kolorów czy powtarzanie dźwięków (świetne ćwiczenie logopedyczne) sprawią, że do książki będziecie wracać przez długi czas.

Kategoria: Recenzje książek