Zerkajcie w niebo! Nad Śląskiem przeleci Zeppelin

piątek 10 września 2021
  • fot. mat. prasowe ZF
    fot. mat. prasowe ZF
  • fot. mat. prasowe ZF
    fot. mat. prasowe ZF
Głowy do góry, we wrześniu na śląskim niebie będzie można zobaczyć sterowiec – Zeppelin NT. Olbrzymie „cygaro” ma 75 metrów długości i wzbudza zachwyt ludzi na całym świecie. Sprawdźcie gdzie i kiedy będzie można go oglądać.

Zeppelin firmy ZF, która od ponad 100 lat związana jest z sterowcami pojawi się na śląskim niebie już 11 września (sobota). Loty odbędą się nad Katowicami, Gliwicami, Bielskiem-Białą, Czechowicami-Dziedzicami i Częstochową w ramach europejskiej trasy ZF-Zeppelin Tour 2021.

Największy sterowiec świata

Ogromny Zeppelin NT jest obecnie największym sterowcem na świecie. Ma długość 75 metrów, prędkość przelotowa wynosi ok. 100 km\h (maks. 125km\h) i zależy od siły i kierunku wiatru. Maksymalna wysokość lotu wynosi 3000 m n.p.m., a normalna wysokość przelotowa około 300 m nad powierzchnią ziemi. W latającym „cygarze” stosowany jest gaz niepalny hel. Pojazd może startować jak helikopter, przy grawitacji statycznej wynoszącej około 350 kg, czyli jest cięższy od powietrza i dlatego mówimy o lataniu. W przeciwieństwie do np. balonu, który unosi się wykorzystując hel lub gorące powietrze. Balony na ogrzane powietrze „jeżdżą”, ponieważ są „lżejsze” od powietrza. Zeppelin do wznoszenia wykorzystuje również trzy silniki. Do współczesnego Zeppelina NT (New Technology), który będzie latał nad Śląskiem firma ZF wyprodukowała przekładnię nowej generacji.

Program lotu na Śląsku

Podróż Zeppelina nad Polską rozpocznie się 11 września i potrwa do 14 września. Start na lotnisku Katowice-Muchowiec (godz. 9.45). Tego dnia sterowiec będzie latał również nad Gliwicami, a w kolejnych dniach nad Częstochową (12.09), Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami (14.09). Pojawi się nad centrami miast oraz ich obrzeżach. W tych miastach firma ZF ma swoje fabryki, centra inżynieryjne oraz centra usług wspólnych. 

Trasę przelotu Zeppelina ZF można śledzić w serwisie FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy w aplikacji wpisać numer identyfikacyjny „DLZNT” przypisany sterowcowi ZF.

Kategoria: Wiadomości