Więźniowie pomagają w szkole

poniedziałek 4 października 2021
  • fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska
    fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska
Niecodzienny projekt jest realizowany w Szkole Życia. Skazani m.in. stworzyli ścieżkę sensoryczną dla dzieciaków, a także dbają o ogród. Z drugiej strony więźniowie uczą się jak postępować z osobami niepełnosprawnymi.

Szkoła Życia w Rudzie Śląskiej owocnie współpracuje z Zakładem Karnym w Zabrzu. Działania zaplanowane przez obie placówki mają służyć lepszemu funkcjonowaniu szkoły, a z drugiej strony - edukacji skazanych w zakresie postępowania z osobami niepełnosprawnymi. Do tej pory skazańcy we współpracy ze szkołą stworzyli ścieżkę sensoryczną, a teraz dbają o porządek całego ogrodu. W placówce uczy się obecnie 20 przedszkolaków oraz ponad 80 uczniów.

Aktywizacja i resocjalizacja

Wizyty więźniów odbywają się w grupach 2-4 osobowych, pod opieką wychowawcy z Zakładu Karnego. – Poza pracami wykonywanymi na rzecz naszych uczniów skazańcy uczą się opieki nad osobami z niepełnosprawnością – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły. - Skazani przechodzą na terenie Zakładu Karnego szkolenie z wychowawcą i psychologiem, dotyczące problematyki niepełnosprawności, korzystają jednocześnie z porad i sugestii ze strony szkoły - tłumaczy Wojciech Fijałkowski, pomysłodawca projektu współpracy. Współpraca szkoły z Zakładem Karnym jest realizowana w ramach wewnętrznego programu aktywizacji kulturalno-oświatowej i resocjalizacji skazanych, ukierunkowanego na działania zewnętrzne – pomocowe i wspierające. Podpisana umowa jest bezterminowa.

Szkoła Życia

Szkoła Podstawowa nr 12 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej jest specjalistyczną placówką edukacyjno-terapeutyczną przeznaczoną dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Funkcjonuje od 5 września 1992 roku na wzór zaprzyjaźnionego ośrodka St. Lukas Heim w Leimen. W placówce działają również oddziały przedszkolne. Poza doświadczoną kadrą nauczycieli podopieczni korzystają z opieki wysokiej klasy specjalistów, rehabilitantów oraz terapeutów, np. behawiorystów, dogoterapeuty, surdopedagoga czy tyflopedagoga. W szkole znajduje się również w pełni wyposażona sal ruchowa, sala Integracji Sensorycznej czy też pracowania ceramiczna z nowoczesnym piecem do wypalania gliny.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu