Niezwykły poród w Zabrzu

piątek 29 października 2021
  • fot. mat. prasowe UM Zabrze
    fot. mat. prasowe UM Zabrze
  • fot. mat. prasowe UM Zabrze
    fot. mat. prasowe UM Zabrze
  • fot. mat. prasowe UM Zabrze
    fot. mat. prasowe UM Zabrze
Po raz pierwszy w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu urodziły się trojaczki. Maks, Leon i Borys przyszli na świat w 34. tygodniu ciąży w wyniku cesarskiego cięcia. Chłopcy są zdrowi i już dziś opuszczą z mamą szpital.

To pierwsze takie narodziny w Zabrzu. Maks (2430 g), Leon (2240 g) i Borys (2140 g) urodzili się w stanie ogólnym dobrym, ale ze względu na niską masę ciała przez kilka dni byli w inkubatorach. 29 października razem z mamą opuszczą szpital. - Chłopcy są cudowni i co najważniejsze zdrowi. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, choć oczywiście mocno przejęci całą sytuacją - mówi pani Dagmara, mama trojaczków.

Poród o większym zagrożeniu

- Trojaczki to wyzwanie. Tego typu ciąża wymaga profesjonalnego monitorowania i szczególnie dobrej opieki. Również sam poród wiąże się z większymi zagrożeniami dla kobiety i dzieci. Na szczęście w przypadku ciąży pani Dagmary wszystko przebiegło dobrze - mówi dr Mariusz Wojtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, którego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka jest częścią.

Kompleksowa opieka przed, w trakcie jak i po porodzie

Centrum oferuje pacjentkom w ciąży kompleksową opiekę. Panie mają możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznych, kardiologicznych czy diabetologicznych. Do ich dyspozycji są specjalistki od laktacji oraz dietetyczki, a także położne z Centrum Edukacji Okołoporodowej, czyli szpitalnej szkoły rodzenia. Pacjentki rodzące w Centrum opracowują plan porodu, w którym określają swoje oczekiwania wobec porodu. Mogą też zdecydować się na indywidualną opiekę okołoporodową oraz skorzystać ze wszystkich dostępnych form znieczulenia okołoporodowego, zarówno niefarmakologicznych jak i farmakologicznych.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka jest częścią Szpitala Miejskiego, który znajduje się zabrzańskiej dzielnicy Biskupice (ul. Zamkowa 4). Placówkę otwarto w 2014 r. W 2020 r. uradziło się tam 1879 dzieci, a rok wcześniej 2001 dzieci. Centrum współpracuje również ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach w zakresie edukacji kadry medycznej.

Kategoria: Wiadomości