Dofinansowanie in vitro

wtorek 2 listopada 2021
W Polsce około 1,5 mln par zmaga się z problemami z płodnością. Dla niektórych z nich jedyną szansą na posiadanie dziecka jest in vitro. Dlatego cieszy fakt, że w kolejnym mieście będzie uruchomiony program dofinansowania leczenia. Szacuje się, że z pomocy skorzysta nawet 100 par.

28 października radni miasta Tychy przyjęli projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania projektu programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro – dla mieszkańców Miasta Tychy na lata 2022-2025”. W ramach programu zakłada się dofinansowanie do 100% kosztów – łącznie będzie to nie więcej niż 10 tys. zł dla jednego zabiegu. Program finansowany będzie z budżetu gminy. Szacunkowy koszt wyniesie milion złotych w perspektywie trzyletniej, a z pomocy skorzysta nawet 100 par z Tychów.

Warunki udziału

Teraz specjaliści muszą opracować szczegółowe zasady funkcjonowania programu i udziału w nim zarejestrowanych par. Wiadomo już, że podstawowym warunkiem będzie miejsce zamieszkania i rozliczenie podatku PIT w Tychach. Szczegóły zostaną jednak doprecyzowane w regulaminie programu.

In vitro na Śląsku

W Tychach „około 5 tys. par może być dotknięta problemami z niepłodnością. W przypadku 2 proc. z nich możliwe jest leczenie z wykorzystaniem metody in vitro. Chcemy wspomóc te pary w realizacji marzeń o posiadaniu potomstwa” - podkreśla współautor uchwały radny Rafał Żelazny. Podobne programy na Śląsku realizują m.in. Mysłowice, Sosnowiec i Częstochowa.

Kategoria: Wiadomości