Pierwsze w historii narodziny pingwina w śląskim zoo - relacja na żywo

wtorek 23 listopada 2021
  • fot. mat. Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
    fot. mat. Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
Rodzice na zmianę wysiadywali jajo przez 46 dni. Pingwin Humboldta wykluł się 3 października. Oboje rodziców aktywnie uczestniczy w jego wychowaniu, karmiąc go i dbając o bezpieczeństwo. Możecie to zobaczyć na żywo na kanale youtube.

Gatunek Humboldta powrócił do Chorzowa w 2020 r. po 43 latach nieobecności. Poprzednio w chorzowskim zoo przebywały 3 osobniki, które nie mały potomstwa. Tym razem grupa jest większa – liczy 15 osobników, w tym są 3 pary. Jedna z nich doczekała się właśnie potomka. Pracownicy zoo liczą na to, że pozostałe pary pójdą w ślady tej pierwszej.

Pod czujnym okiem rodziców

Dla zapewnienia komfortu, cala trójka umieszczona została w osobnym pomieszczeniu hodowlanym, w którym opiekunowie zaaranżowali budkę - jamę lęgową zajmowaną przez ptaki na wybiegu. Otoczenie budki wysypane zostało grubym żwirem, służącym ptakom do masażu stóp, zastępując strukturę naturalnego podłoża. Rodzice niechętnie pozwalają młodemu na opuszczanie gniazda, a jeśli do tego dochodzi, to zawsze pod opieką jednego z dorosłych.

Mnóstwo wyzwań przed maluchem

Z czasem pingwin zacznie nabierać odwagi i stanie się bardziej samodzielny. Przed nim jeszcze sporo wyzwań – będzie musiał nauczyć się samodzielnie jeść, opanować sztukę pływania oraz poznać resztę kolonii. Wszystkie te etapy będą rozłożone w czasie. Teraz jest jeszcze niewielki. Jego ciało pokryte jest młodzieńczymi piórami, różniącymi się od upierzenia dorosłych osobników. Z tego względu młode nie wchodzi jeszcze do basenu.

Wiosną – wybieg otwarty dla zwiedzających

Ptaki są obecnie niewidoczne dla zwiedzających – będzie można odwiedzić je na wybiegu wiosną. Do tego czasu dorastanie małego pingwinka można śledzić w relacji na żywo prowadzonej przez Radio Katowice na kanale youtube.com.

Kategoria: Wiadomości