Ekoprzygody z Jeżem Nikosiem

piątek 3 grudnia 2021
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Edukacja ekologiczna to temat, który w książkach i grach dla dzieci pojawia się coraz częściej. To dobrze, bo to od naszych maluchów będzie zależała przyszłość Ziemi. W tym trudnym zadaniu dzieci znajdą wsparcie już dziś! Wraz z Jeżem Nikosiem przeżyją wiele ekoprzygód, które pozwolą im zmieniać świat na lepsze.

 

Jeż Nikoś to bohater stworzony przez Katarzynę Majzel-Pośpiech, który swym uroczym wyglądem podbije serca małych czytelników. Seria z jego przygodami, to obyczajowe historie, które są bliskie każdemu dziecku, a dodatkowo poruszają wątki związane z dbaniem o środowisko.

Eko tematy

Tak naprawdę, główną bohaterką serii jest Kasia, która wraz z kotem Kitku lubi spędzać czas w ogrodzie. To tam poznają Nikosia i dowiadują się, jak należy dbać o jeże (o tym opowiada pierwsza część serii). Część druga w ciekawy sposób informuje o segregacji śmieci, recyklingu, a nawet upcyklingu. Trzecia część nie porusza tematów bezpośrednio ekologicznych. Jej tematem jest kamper i szczegółowy opis jego wyposażenia. Czyżby Kasia i rodzice wybierali się na wakacje, a czytelnicy będą mogli im towarzyszy?

Jeż Nikoś zachęca do działania

Niewielkie, poręczne książeczki to świetne rozwiązanie - można zabrać je ze sobą wszędzie, a dodatkowo kosztują tyle, co kolorowa gazetka. W każdej z trzech wydanych dotąd części znajdziemy też element aktywizujący czytelnika. Można uznać, że instrukcja budowy domku dla jeża czy pomysł na wykonanie rakiety z butelki po napoju, to nic wielkiego. Wiem jednak jaką moc mają wszelkie inspiracje zamieszczone w książkach - niewiele jest dzieci, które oprą się takiej propozycji. Zaskakuje za to pomysł w trzeciej części, gdzie znajdziemy wydrukowany na sztywnych stronach model kampera oraz figurki bohaterów. Te elementy mają potencjał na długie godziny zabawy.

Dołącz do drużyny

Seria o Jeżu Nikosiu na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jeżykowi nie można jednak odmówić uroku, a tematom poruszanym w książeczkach oryginalności. Świetnie, że autorka podeszła kompleksowo do tworzenia świata Jeża Nikosia i po lekturze książki możemy dołączyć do jego drużyny na stronie internetowej, a nawet Instagramie! Stworzono także dodatkowe materiały dla szkół i przedszkoli. Nam nie pozostaje więc nic innego, jak dołączyć do tej drużyny i wspólnie z nimi dbać o naszą planetę!

Kategoria: Recenzje książek