Złóż karmnik dla ptaków

środa 8 grudnia 2021
  • fot. mat. prasowe UM Katowice
    fot. mat. prasowe UM Katowice
W okresie zimowym często dokarmiamy ptaki. Akcja KATOkarmink przybliży, jak robić to prawidłowo. Do mieszkańców trafi 100 zestawów karmników do samodzielnego złożenia. To również okazja do rodzinnego majsterkowana, a następnie obserwacji skrzydlatych przyjaciół.

To kolejna inicjatywa Katowic w trosce o środowisko naturalne, do której zapraszani są mieszkańcy. Wcześniej rozdano m.in. domki dla jeży, budki lęgowe dla ptaków. Tym razem miasto będzie rozdawać „karmniki do samodzielnego złożenia”. Akcja organizowana jest we współpracy z Fundacją Bobrowe Żeremia.

KATOkarmnik – zrób to sam

Zestaw składa się z powycinanych ze sklejki elementów karmnika, wkrętów, śrubokręta i papieru ściernego. Dołączone są też: obrazkowa instrukcji montażu oraz plakat z informacją, jak i kiedy dokarmiać ptaki. Plakaty można powiesić w miejscu zamieszkania i podzielić się wiedzą z sąsiadami. Dodatkowe materiały z warsztatów praktycznych pokazujące jak złożyć karmnik są dostępne na YouTube

Wykorzystanie odpadów

Sklejka użyta do konstrukcji karmników to odpady z firmy produkującej meble. Fundacja odkupuje je, nadając im drugie życie. Sklejka jest wodoodporna, a w miarę upływu czasu może jedynie ściemnieć. Dlatego warto ją we własnym zakresie zaimpregnować farbą akrylową, pomalować daszek i elementy niemające bezpośredniego kontaktu z pożywieniem.

Dokarmianie

Dla ptaków najzdrowsze jest naturalne pożywienie, które same sobie znajdują. Jeśli już chcemy je dokarmiać to można to robić późną jesienią i zimą, gdy spadnie śnieg i chwyci mróz. –Ptaki szybko się przyzwyczają, że znajdą u nas pożywienie, dlatego nie możemy ich zawieść – przypomina Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Radzi nawet zorganizować sobie zmiennika, który zadba, by nie było przerw w dostawie smakołyków do ptasiej stołówki. Czym je karmić? Przede wszystkim nie rzucamy chleba i innych resztek ze stołu, co w miastach jest prawdziwą plagą. Do karmnika możemy dać gotowe mieszanki ziaren dla ptaków, słoninę (nie soloną), łuskane orzechy, owoce (jabłka, gruszki).

Jak zdobyć zestaw?

Należy wysłać wiadomość wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego powinien on trafić właśnie w nasze ręce oraz wskazaniem orientacyjnej lokalizacji karmnika (np. ulica) pod adres: katoobywatel@katowice.eu. Karmniki będą dostępne do wyczerpania zapasów.

Karmnik stanowi doskonały punkt do obserwacji. Z całą rodziną możemy rozpoznawać nowe gatunki ptaków, które zagoszczą w ptasiej stołówce. W mieście karmnik mogą odwiedzić m.in. sikorki, grzywacze, wróble, kawki czy sroki. Szczegółowe informacje na temat akcji „KATOkarmnik – zrób to sam” znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Katowice.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Czas pomyśleć o prezentach z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Z czego ucieszy się maluszek, a z czego nastolatek? Mamy dla Was klika podpowiedzi. Wybór jest naprawdę spory, my polecamy kreatywną zabawę i nietuzinkową modę. Zobaczcie.

Co pod choinkę dla dziecka? Podpowiadamy