Książkowa uczta dla miłośników mrocznych opowieści

wtorek 4 stycznia 2022
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
„Księgi mroku” to powieść, która spotkała się z bardzo pozytywnymi recenzjami. Było ich tak wiele, że Netflix stworzył film na jej podstawie. Choć ekranizacja dedykowana jest widzom od lat 7, to książkę polecamy starszym czytelnikom. Ostrzegamy! Jest się czego bać!

„Księgi mroku” w polskiej wersji językowej możemy poznawać dzięki wydawnictwu Babaryba, które do tej pory kojarzyło się głównie z pozycjami edukacyjnymi oraz literaturą dla najmłodszych. Jednak książki są ważne na każdym etapie życia, a dobra rozrywka to rzecz niezbędna. Dlatego cieszy mnie pojawienie się tej książki właśnie u Babaryby. To porywająca powieść, niekiedy mrożąca krew w żyłach, lecz przekazująca też sporo mądrości.

Baba Jaga XXI wieku

Kto lubi baśnie, ten przepadnie w „Księgach mroku”. J.A. White postanowił pokazać nam świat, w którym Baba Jaga i chatka z piernika istnieją naprawdę! Głównym bohaterem powieści, jest Aleks - młody miłośnik horrorów, który zwabiony scenami z ulubionego filmu wpada przypadkiem do domu czarownicy. Choć mieszkanie wydawało się całkiem zwyczajne, to okazuje się, że magiczne zaklęcia uniemożliwiają mu powrót do domu. Na szczęście czarownica wcale nie chce zjeść Aleksa, gdyż ma on ze sobą coś cenniejszego - swoje opowieści. Każdego dnia czyta on wymyślone przez siebie mroczne opowiadanie, co daje mu czas na poznanie domu i podjęcie prób ucieczki. Co ciekawe, opowiadania poznaje także czytelnik. Są one wydrukowane innym fotem i moim zdaniem, są najmroczniejszym elementem powieści. Nie brakuje w nich duchów, śmierci i motywów rodem z klasycznych horrorów. Jestem pewna, że Was one zaskoczą!

Horror bawi i uczy

Choć powieść przeraża na każdym kroku, to nie jest pozbawiona wartościowego przekazu. Nie brakuje tu motywu przyjaźni, poświęcenia, a przede wszystkim samoakceptacji. Aleks jest w wieku dojrzewania i zauważa, że jego pasja sprawia, że inny widzą w nim dziwaka. W trakcie wielu trudnych przygód towarzyszmy Alexowi w przemianie. Lecz to nie on się zmienia, a jego nastawienie do samego siebie.

„Księgi mroku” to powieść, której fabuła oparta jest na niezliczonej ilości baśni i historii opowiedzianych już wcześniej. Autor jednak połączył te motywy w ciekawy sposób i umieścił je we współczesnym świecie tworząc coś całkowicie nowego. Obok tej historii nie da się przejść obojętnie.

Kategoria: Recenzje książek