Nie zapomnij złożyć wniosku - zmiany w 500 plus

środa 19 stycznia 2022
Przypominamy od 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczenia „Rodzina 500+”. W tym roku wnioski należy składać wyłącznie online, a wypłata świadczenia będzie bezgotówkowa. Sprawdźcie o czym należy pamiętać.

Od 2022 roku obsługę przyjmowania, rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia 500+ przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. „Sama istota programu się nie zmienia, rodzice mogą być spokojni" – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nabór wniosków od lutego

Wnioski na nowy okres świadczeniowy (ten rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2023) można składać od lutego 2022 roku. Szefowa resortu podkreśla, że dokumenty będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni rodzice. „Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br. Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku” - czytamy na stronie ministerstwa.

Tylko online

Dokumenty od tego roku można składać wyłącznie online za pośrednictwem: Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, lub przez bankowość elektroniczną. Z dwóch ostatnich mogą skorzystać wyłącznie rodzice, którzy posiadają nr PESEL. Wnioski wypełniają na dedykowanym dla nich formularzu SW-R. Osoby nie mające nr PESEL złożą wniosek wyłącznie przez PUE ZUS.

Nie masz PUE założą go za Ciebie

Jeżeli wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, a rodzic nie ma profilu na PUE ZUS „ Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku. Na PUE ZUS będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat złożonego wniosku i jego obsługi” - informuje ministrestwo.

Szczegółowe informacje o świadczeniu wychowawczym 500+ znajdziecie na stronie ZUSu

Kategoria: Wiadomości