Laboratoria Przyszłości w podstawówkach

wtorek 8 lutego 2022
To ogólnopolski program, którego celem jest wyposażenie szkół w nowoczesne rozwiązania edukacyjne. W ramach tej inicjatywy, blisko 12 tys. szkół mogło ubiegać się o środki finansowe. Rudzie Śląskiej udało się uzyskać prawie 2,9 mln zł dofinansowania.

Wysokość wsparcia w ramach „Laboratorium przyszłości” była uzależniona od liczby uczniów w danej szkole. Im było ich więcej, tym większa pula środków trafiła do danej placówki. W ten sposób szkoły podstawowe w Rudzie Śląskiej otrzymały od 30 tys. zł do ponad 147 tys. zł. Dofinasowanie trafiło do 29 rudzkich szkół podstawowych. 

Nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne

- Zawsze korzystamy z możliwości sięgnięcia po środki zewnętrzne. W tym przypadku dodatkowym argumentem „za” było pełne dofinansowanie w wysokości 100 proc., bez obowiązkowego wkładu własnego. Dyrektorzy wszystkich naszych szkół podstawowych wykorzystali tę okazję i zgłosili swoje placówki do udziału w programie. Dzięki temu każda ze szkół wzbogaci się o nowoczesny i atrakcyjny dla uczniów sprzęt i pomoce naukowe – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu oraz pomocy dydaktycznych. Ich rodzaj określa specjalny katalog. Zawiera on kilkaset pozycji - od narzędzi po roboty edukacyjne.

Drukarki 3D, roboty, mikroskopy

Katalog podzielony jest na elementy wyposażenia obowiązkowego, które każda szkoła biorąca udział w programie musi zakupić obligatoryjnie oraz dodatkowego, które może być dobierane w dalszej kolejności. Obowiązkowo w każdej szkole znajdą się: drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań do nauki prezentacji (kamery, mikrofony, oświetlenie), stacje lutownicze (do mikrokontrolerów). Wśród pozycji dodatkowych znajduje się m.in. wyposażenie stanowisk (szafki, stoliki, tablice), różnego rodzaje narzędzia, roboty, mikroskopy, materiały eksploatacyjne, materiały bhp, czy drobne AGD.

Nowy rok szkolny z „laboratorium”

Środki, o które wnioskowały rudzkie szkoły, trafiły do nich pod koniec ubiegłego roku. Część szkół już zakupiła sprzęt i akcesoria. - Z uwagi na to, że w programie uczestniczą szkoły z całej Polski i zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistyczny sprzęt zgłosiły placówki z całego kraju, czas realizacji poszczególnych dostaw może się wydłużyć – informuje wiceprezydent miasta Anna Krzysteczko. – Zgodnie z warunkami programu sprzęt musi być na wyposażeniu szkół od 1 września 2022 r. i powinien być wykorzystywany podczas zajęć już od początku nowego roku szkolnego – dodaje.

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu