Robokot pomaga małym pacjentom

środa 9 lutego 2022
  • fot. mat. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
    fot. mat. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
Ma kocie uszy, wąsy i właśnie rozpoczął pracę na oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Niezwykły robot pozwala oderwać się od stresu związanego z chorobą. Jest również dużym wsparciem dla personelu.

To pierwszy szpital w Polsce, gdzie na korytarzu i salach można spotkać robota. „BellaBot” jest interaktywnym urządzeniem, o wielu zadaniach. Robot rozwozi posiłki, zbiera zużyte opakowania, informuje o obchodzie lekarskim czy konieczności założenia maski ochronnej. Dzięki swoim funkcjom jest dużym wsparciem dla personelu. Posiada czujniki 3 D, co gwarantuje jego bezpieczne poruszanie się po szpitalnych korytarzach, nawet w przypadku napotkania przeszkody.

„Kolega” dzieci

Jednym z najważniejszych zadań robota jest urozmaicenie szpitalnej rzeczywistości. Dzięki niemu najmłodsi choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie. Robokot reaguje na dotyk, lubi głaskanie, odtwarza muzykę i ma kolorowe oświetlenie. Dodatkowo posiada funkcję „ chodź za mną”, dzięki której może odprowadzać pacjentów na badania i zabiegi.

Robokot to dzieło firmy ProCobot, która użyczyła urządzenie chorzowskiemu szpitalowi. Oddziały dziecięce Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie znajdują się przy ul. Władysława Truchana 7. 

Kategoria: Wiadomości