Kiedyś zasłona, dziś morski stwór

czwartek 17 lutego 2022
  • fot. mat. prasowe
    fot. mat. prasowe
  • fot. mat. prasowe
    fot. mat. prasowe
To tytuł wystawy, na której prezentowane są prace podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Młodzi ludzie pokazują, jak dać drugie życie tekstyliom. Ich pomysłowość i zdolności przełożyły się na wspaniały efekt w postaci niesamowitych stworów – maskotek.

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej jest pozaszkolną placówką oświatową. To miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty we wszystkich możliwych kierunkach. W ofercie nie brakuje m.in. zajęć plastycznych, muzycznych, tanecznych, folklorystycznych, ceramiki, czy z tkaniny artystycznej. Wśród wychowanków placówki są m.in. piosenkarz Dawid Podsiadło, pisarka Anna Cieplak czy artystka wizualna Diana Lelonek.

Zero waste

Na wystawie „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór" prezentowanych jest ponad 20 przytulanek. Wszystkie ręcznie malowane, barwione i szyte przez młodzież w ramach zajęć pracowni tkaniny artystycznej. Wśród nich znajdują się różne motywy zwierząt i roślin. Do ich powstania zostały wykorzystane produkty pochodzące z ekspozycji asortymentu IKEA: zasłony, resztki tkanin sprzedawanych na metry, pokrycia sof, czy prześcieradła. Unikatowe maskotki są efektem pracy indywidualnej, jak i grupowej. Na wystawie przy każdej z prac znajduje się informacja o jego twórcy, technice wykonania, a także materiale, jaki został wykorzystany do jej powstania. - Wystawa jest okazją do zaprezentowania kreatywności i talentów młodych ludzi, ale jednocześnie mamy nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla naszych klientów. Pokaże im, jak można nadać drugie życie tekstyliom. Odpady tekstylne są coraz bardziej palącym problemem naszego świata. Niestety, gdy trafiają na wysypisko, rozkładają się, wydzielając toksyczne substancje zatruwające glebę, wodę i powietrze. Dlatego tak istotne jest, aby dać im „drugą szansę”, jeśli jest możliwość ich ponownego wykorzystania – mówi Katarzyna Nurkowska, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach.

Nie tylko maskotki

Współpraca pomiędzy sklepem IKEA w Katowicach a Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej trwa od roku. Zapoczątkowało ją przekazanie przez sklep materiałów, które zostały wykorzystane do stworzenia poszewek dla seniorów w ramach akcji „Podusia dla babusi i dziadziusia”. Została ona zorganizowana w pierwszym okresie pandemii i polegała na stworzeniu i przekazaniu 150 wyjątkowych oraz autorskich poduszek dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej. W taki sposób młodzi ludzie wsparli seniorów. - Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, a wielu seniorów nie kryło wzruszenia z otrzymanego prezentu. Jednocześnie udało się nam namówić także inne miejsca w Polsce, a nawet Czechach, na Ukrainie i we Włoszech do podjęcia podobnych działań. Wystawa „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” to kolejna inicjatywa, gdzie wykorzystujemy rzeczy, którym nadajemy drugie życie. Tym samym pokazujemy, że wszystko można wykorzystać - mówi Iwona Wilk, dyrektorka Młodzieżowym Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Wystawę „Kiedyś zasłona, dziś morski stwór” można oglądać na dolnym parkingu sklepu IKEA w Katowicach do wiosny.

Kategoria: Zwiedzanie