Pomoc dla dzieci z Ukrainy

poniedziałek 28 lutego 2022
Polacy ruszyli z pomocą mieszkańcom Ukrainy i pokazali swoje wielkie serca. Zbiórki organizują miasta, instytucje, jak i prywatne osoby. „Eskalacja działań wojennych sprawia jednak, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie” - informuje UNICEF. Zobaczcie, jak można wesprzeć dzieci, w kraju ogarniętym wojną.

Z kraju ogarniętego wojną ucieka coraz więcej matek z dziećmi. Niestety na granicy, w kolejkach muszą spędzić po kilkanaście godzin. Są potwornie zmęczeni, przestraszeni, dlatego tak ważne są gesty wsparcia, otoczenie ich ciepłem i serdecznością. Jednak na Ukrainie pozostaje nadal wiele dzieci, w tym wychowankowie domów dziecka. Ich potrzeby z dnia na dzień są coraz większe. W całej Polsce, również na Śląsku, ruszyły akcje pomocy dla mieszkańców Ukrainy. Na stronach miast, lokalnych organizacji, instytucji znajdziecie konkretne produkty i informacje, gdzie można przynosić dary. 

Pomoc dla najmłodszych

Dla dzieci zbiórkę zorganizowało m.in. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Zbierane są: pampersy, mleko modyfikowane, kosmetyki, gotowe jedzenie dla niemowlaków, mokre chusteczki, ubranka (dla dzieci do 1. roku życia ale i starszych). Rzeczy można dostarczać do wtorku (1 marca) do GCZD przy ul. Medyków 16 (portiernia - wejście główne) w Katowicach. Zebrane dary szpital zawiezie na ukraińską granicę. - Jeśli zajdzie taka potrzeba, dzieci ranne w wojnie na Ukrainie otrzymają w GCZD wszelką niezbędną pomoc medyczną. Jesteśmy na to przygotowani. W naszym szpitalu będą też mogły się leczyć dzieci ukraińskie uchodzące przed wojną do Polski – zapewniał w rozmowie z TVP3 Katowice i Radio Katowice Marian Kreis, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Dzieci na Ukrainie

Na Ukrainie została zniszczona część infrastruktury wodnej, edukacyjnej, występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu. Dostęp do opieki medycznej jest coraz trudniejszy. W tej sytuacji wsparcie dla najmłodszych niesie UNICEF. - Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc - informuje. Darowiznę można wpłacać tutaj

Zostali sami, bez opieki dorosłych!

Na Ukrainie ponad 64 tys. dzieci jest pod opieką rodzin zastępczych, a ponad 98 tys. przebywa w pieczy instytucjonalnej. Pracownicy SOS Ukraina alarmują, że wiele dzieci z domów dziecka pozostało obecnie bez jakiejkolwiek opieki ze strony dorosłych. Wychowawcy opuścili podopiecznych, bo walczą na froncie lub ewakuowali się ze swoimi rodzinami. SOS Ukraina pilnie organizuje wolontariuszy i środki, aby zapewnić opiekę dzieciom opuszczonym przez swoich wychowawców. Finansowo wspierać ich będzie SOS Children’s Villages International oraz SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Rząd uruchomił specjalną stronę pomagamukrainie.gov.pl, której celem jest koordynacja pomocy humanitarnej. Za jej pośrednictwem mogą zgłaszać się i obywatele Ukrainy potrzebujący pomocy i osoby chcące jej udzielić. Formy pomocy są różne – można udzielić np. wsparcia materialnego, finansowego czy zaoferować obywatelom Ukrainy schronienie lub zatrudnienie.

Kategoria: Wiadomości